Miejska Spółka Ciepłownicza rozpoczęła kolejny sezon grzewczy
Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło kolejny sezon grzewczy. Jak co roku rozpoczęcie sezonu zostało poprzedzone licznymi pracami modernizacyjnymi na kilku odcinkach sieci ciepłowniczej. Pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze na początku tego roku. W rejonie ulic Gaj i Bohaterów Westerplatte wymieniono ponad 325 metrów sieci. Stara sieć, wybudowana jeszcze w latach 70-tych, została zastąpiona nowoczesną siecią preizolowaną, charakteryzującą się znacznie niższymi stratami ciepła. W lipcu i sierpniu zakończyły się prace modernizacyjne w rejonie ulic Piwowarskiej i Ofiar Katynia oraz Kamiennej, Chrobrego i Długiej. Także i w tych miejscach stara wysłużona sieć została wymieniona na sieć preizolowaną. Przy ulicy Piwowarskiej i Ofiar Katynia wymienione zostało prawie pół kilometra sieci, natomiast przy ulicach Kamiennej, Chrobrego, Długiej ponad 250 metrów. Aby prace remontowe nie powodowały pozbawienia części mieszkańców dostaw ciepłej wody użytkowej, na czas remontu zostało wprowadzone nowatorskie rozwiązanie w postaci uruchomienia zastępczego zasilania z 5 kontenerowych kotłowni olejowych.
Kolejną, kończącą się inwestycją przeprowadzoną przez BPEC jest likwidacja grupowego węzła ciepłowniczego przy ulicy Armii Krajowej, zasilającego w ciepło łącznie siedem budynków przy ulicach Jana Pawła II, Armii Krajowej, Ks. Jerzego Popiełuszki. Zamiast tego, zostały zainstalowane indywidualne węzły ciepłownicze dla każdego z tych budynków osobno.
Dodatkowym efektem przeprowadzonych prac modernizacyjnych będzie zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. Dzięki mniejszej ilości spalonego węgla, rocznie trafi do atmosfery prawie 380 ton dwutlenku węgla mniej niż dotychczas. Poza tym zmniejszy się również ilość emitowanych do atmosfery tlenków siarki o niecałe 2 tony, tlenków azotu o 700 kilogramów i pyłów o ponad 600 kilogramów.
Na wszystkie te prace modernizacyjne Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej uzyskało dofinansowanie w postaci preferencyjnej pożyczki w wysokości prawie 2 milionów złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, z możliwością umorzenia 20% kwoty pożyczki.
Choć tego typu prace modernizacyjne wiążą się często z utrudnieniami w ruchu samochodowym oraz pieszym, są one konieczne. Sieć ciepłownicza, jak każda inna infrastruktura ulega zużyciu, co może wiązać się z występowaniem awarii, a tym samym z przerwami w dostarczaniu ciepła. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, BPEC już od kilku lat sukcesywnie modernizuje miejską cieć ciepłowniczą, która obecnie jest już w większości oparta o nowoczesne systemy rur preizolowanych.
Polecane artykuły w tej kategorii
Rozpoczyna się rekrutacja pracowników do Centrum Dystrybucyjnego Dino w Brzegu
"DINO POLSKA" S.A. informuje, że właśnie uruchomiono proces rekrutacji pracowników do Centrum Dystrybucyjnego Dino w Brzegu. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do poniższej ulotki, gdzie...
Rusza kolejny etap Budżetu Obywatelskiego Brzegu (BOB) na 2025 rok
Zgodnie z harmonogramem BOB od dnia 3 lutego do 17 lutego 2025 roku można zgłaszać projekty, które zostaną poddane weryfikacji przez powołany Zespół Weryfikacyjny. Podział projektów na...
Spotkanie opłatkowo-noworoczne środowisk kresowych w Brzegu
W Sali Stropowej brzeskiego Ratusza odbyło się wyjątkowe spotkanie świąteczne, które zgromadziło przedstawicieli brzeskich środowisk kresowych i sybirackich. Była to okazja do wspólnego...