Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 12 września, 2018 Tytuł artykułu

II FESTIWAL KAPEL PODWÓRKOWYCH

Treść artykułu

BRZESKIE CENTRUM KULTURY ZAPRASZA NA: 

II OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KAPEL PODWÓRKOWYCH
22.09.2018
Brzeg – Rynek Miejski

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka.

II Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych 2018 odbywa się w ramach Kresowego Jarmarku Mariackiego (21-23.09.18) na scenie plenerowej w Rynku Miejskim w Brzegu. Więcej informacji o Jarmarku i pełnym programie artystycznym znaleźć można tutaj.


LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH KAPEL I KOLEJNOŚĆ WYSTĘPÓW: 

II OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KAPEL PODWÓRKOWYCH
Przesłuchania konkursowe:
14:00 – Brzeska Kapela Podwórkowa BANIAKI (Brzeg)
14:30 – Kapela Z NASZEGO MIASTECZKA (Czerwionka-Leszczyny)
15:00 – Kapela WIARUSY (Śmigiel)
16:00 – Namysłowska Kapela Podwórkowa BĘC WUJA W CZOŁO (Namysłów)
16:30 – Kapela SPOD DĘBU (Piotrków Trybunalski)
17:00 – Kapela Z SZACONKIEM (Włocławek)
17:30 – Kapela OLD BOBRORZE (Sławków)
19:30 – OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WRĘCZENIE NAGRÓD

KONCERT LAUREATA FESTIWALU ODBĘDZIE SIĘ 23.09.2018 O GODZ. 15:00.


INFORMACJA O ZESPOŁACH: 

Brzeska Kapela Podwórkowa BANIAKI z Brzegu  (woj. opolskie)

Rok założenia 1989 r. Pierwsza kapela podwórkowa w Wojsku Polskim. Skład wielokrotnie się zmieniał. Z tamtego składu obecnie w zespole pozostało 2-ch muzyków. Kapela występuje w wielu regionalnych imprezach, na koncertach z udziałem gwiazd estrady polskiej (Rybiński, Wodecki, Drozda, Trubadurzy) w całym kraju i poza granicami m.in. w Czechach i na Ukrainie. Kapela została wyróżniona II nagrodą Kapel Podwórkowych w Chorzowie. Nagrała również płytę w Radiu Opole. Skład kapeli: Stanisław Milczanowski – akordeon, śpiew, Tadeusz Wiatrowski – śpiew, Roman Fijał – banjo, Zdzisław Konefał – kontrabas, Jacek Kietla – bęben.


Kapela podwórkowa Z NASZEGO MIASTECZKA z Czerwionki-Leszczyny(woj. śląskie)

Kapela powstała w czerwcu 1989 r. jako „Trzy Ofiary Drogi do Europy”. Od 4 lat jako Kapela z Naszego Miasteczka tworzy w gwarze śląskiej. Kapela może pochwalić się licznymi nagrodami, w tym nagrodami publiczności na różnych festiwalach i przeglądach. Osiągnięcia kapeli to: II miejsca na I Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych – Brzegu w 2017 r. oraz II miejsce na 40. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu w 2018 r. Skład kapeli: Józef Wolner – akordeon, Zygmunt Okoń – gitara, Józef Kozdoń – gitara basowa, Czesław Żemła – śpiew, Henryk Mały – klarnet.


Kapela podwórkowa WIARUSY ze Śmigla (woj. wielkopolskie)

Kapela Wiarusy istnieje od września 2002 r. Założycielem i kierownikiem kapeli jest Henryk Daszkiewicz. Kapela działa przy Centrum Kultury w Śmiglu. Swymi występami wzbogaca programy dni miast, festyny i biesiady organizowane przez gminy, stowarzyszenia lub inne organizacje społeczne oraz spotkania okolicznościowe. Koncertuje również poza granicami kraju. W 2007 r. uświetniła swymi występami Międzynarodowe Targi Sera i Wina w La Capella (Francja). Kapela Wiarusy w swym programie posiada utwory własnej kompozycji, piosenki biesiadne, ludowe oraz popularne szlagiery i  przeboje okresu międzywojennego. Podczas koncertu piosenki i utwory muzyczne przedzielone są dowcipem i humorem. Skład kapeli: Katarzyna Jęsiek – akordeon, śpiew, Sławomir Kurzawa – gitara, śpiew, Antoni Dera – skrzypce, śpiew, Henryk Daszkiewicz – bęben, śpiew.


Namysłowska Kapela Podwórkowa BĘC WUJA W CZOŁO z Namysłowa (woj. opolskie)

Kapela istnieje od 1976 r. W obecnym składzie od 5 lat. W swoim repertuarze ma piosenki biesiadne, ludowe, lwowskie i własne kompozycje. Kapela została wyróżniona na I Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych – Brzegu 2017 r. Skład kapeli: Józef Komornicki – akordeon, Jan Cichecki – banjo, mandolina, Zbigniew Kuźniak – tara, Rafał Gońda – bęben, Arkadiusz Kaźmierczak – banjo gitarowe, Ryszard Radomiński – gitara basowa.

 

 


Kapela SPOD DĘBU z  Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie)

Kapela powstała w Mzurkach k/Piotrkowa Trybunalskiego w maju 2005 roku. Nazwa kapeli związana jest z 1000-letnim dębem, który rośnie w parku Podworskim w Mzurkach. Kapela Spod Dębu prezentuje w swoim repertuarze utwory własne. Osiągnięcia to: I miejsce na XXXIX Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu w 2017 roku, I miejsce na XII i XIII Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego – Piotrkowie Trybunalskim (2016 i 2017 roku), I miejsce na III Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych – Świecie 2017 i II miejsce w 2018 roku. Skład kapeli: Weronika Kaźmierczak – skrzypce, Bogdan Andrzejewski – akordeon, Darek Siwak gitara, banjo, Andrzej Malicki – śpiew, Józef Stępień – bęben, Paweł Zakrzewski – gitara basowa.


Kapela z Szaconkiem z Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie)

Kapela z Szaconkiem powstała w 2010 r. we Włocławku z fascynacji muzyków folkiem miejskim. Zespół tworzą muzycy na co dzień związani z różnymi formacjami muzycznymi. Repertuar kapeli to znane głównie z dwudziestolecia międzywojennego i powojenne utwory w nowych aranżacjach oraz własne autorskie utwory. Każdy ich koncert bawi i wzrusza do łez. W maju 2017 roku nakładem Wydawnictwa Muzycznego „Folk” ukazała się debiutancka płyta Kapeli z Szaconkiem „Klawo !”. Skład zespołu: Marcin Majewski – śpiew, Tomasz Majchrzak – akordeon, Robert Waszak – gitara, banjo, Jacek Piotrowski – gitara basowa, Mateusz Majchrzak – perkusja.

 

 


Kapela OLD BOBRORZE ze Sławkowa (woj. śląskie)

Kapela powstała w 2012r. W początkowym okresie działalności w ich wykonaniu można było usłyszeć wiele piosenek zaczerpniętych od innych wykonawców tego gatunku muzyki. W dążeniu do własnego stylu zaczęto wprowadzać do programu zapomniane piosenki z lat międzywojennych i powojennych. Stopniowo zaczęły pojawiać się okazjonalne teksty i własne kompozycje. W wielu piosenkach tematem przewodnim jest Sławków, skąd pochodzą. Występują na wielu regionalnych uroczystościach, jubileuszach, a także poza granicami kraju m.in. w Czechach, Francji czy na Ukrainie. Osiągnięcia to: III miejsce w I Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych – Brzeg  2017r., II miejsce na Festiwalu Muzycznym Artystów Nieprofesjonalnych „Na Klepisku”  – Katowice 2018r., III miejsce w V Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych – Żarki Letnisko 2018r. Skład kapeli: Tadeusz Kańczuga – akordeon, śpiew, Jerzy Ćwikiel – gitara, śpiew, Kazimierz Kluczewski – mandolina, Antoni Michniewski – tamburyn, śpiew, Paweł Szreter – bęben, śpiew.


REGULAMIN, KARTA ZGŁOSZEŃ, INFORMACJE DODATKOWE, ARCHIWALNE WPISY. 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych – Brzeg 2018, który odbędzie się 22. września 2018 r. na scenie plenerowej na brzeskim Rynku. Głównym organizatorem Festiwalu jest Brzeskie Centrum Kultury, a imprezę honorowym patronatem objął Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Festiwal, podobnie jak w ubiegłym roku, odbywać się będzie w ramach Kresowego Jarmarku Mariackiego organizowanego wspólnie z Urzędem Miasta w Brzegu. Organizacja Jarmarku nawiązuje do bogatych jarmarcznych tradycji naszego miasta sprzed wieków. To tu swoje produkty prezentowali w przeszłości kupcy z najodleglejszych miast i miejscowości. Jarmark to także okazja do wspólnego świętowania i zgłębiania wiedzy o kulturze kresowej i folklorystycznej. Festiwal Kapel Podwórkowych to niezwykła okazja do prezentacji folkloru miejskiego i popularyzacji tego nurtu. Stwórzmy razem to wyjątkowe wydarzenie!

Serdecznie Państwa zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym dla miasta Brzeg corocznym wydarzeniu.


REGULAMIN FESTIWALU:
Do pobrania: 
Regulamin.pdfRegulamin.docKarta zgłoszenia.pdfKarta zgłoszenia.doc

REGULAMIN:

II Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych – Brzeg 2018

I. ORGANIZATOR:
Brzeskie Centrum Kultury 49-300 Brzeg, ul. Mleczna 5, tel. 77 416 99 86, tel. 77 404 57 75,
Honorowy patronat: Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak

II. TERMIN i MIEJSCE:
22 września 2018r. (sobota), początek godz. 14.00 – scena plenerowa na Rynku w Brzegu.

III. CEL:
1.
 Propagowanie muzykowania podwórkowego, biesiadnego, ludowego.
2. Popularyzacja amatorskiej twórczości artystycznej.
3. Prezentacja twórczości kapel podwórkowych, wymiana doświadczeń.

IV. WARUNKI UCZESTNICTWA:
1.
 W Festiwalu mogą uczestniczyć Kapele Podwórkowe, które zgłoszą swój udział na wypełnionej karcie zgłoszenia według załączonego wzoru w nieprzekraczalnym terminie do dnia 6. września 2018 roku mailowo na adres: smbck@interia.pl lub tradycyjną pocztą na adres Organizatora. Decyduje data wysłania.
2. Prosimy o przysłanie wraz z kartą zgłoszenia w formie elektronicznej: aktualnego zdjęcia, krótkiej historii i informacji o dotychczasowych osiągnięciach kapeli.
3. W karcie zgłoszenia należy dokładnie opisać wymogi techniczne oraz instrumentarium grupy. Prosimy również o przesłanie ridera technicznego grupy. Organizator zapewnia jedynie sprzęt nagłaśniający. Nie zapewniamy żadnych instrumentów muzycznych.
4. Maksymalnie na pięć dni przed festiwalem, na stronie internetowej Organizatora www.bck-brzeg.pl, zostanie umieszczona lista zakwalifikowanych kapel oraz kolejność prezentacji konkursowych w dniu festiwalu tj. 22.09.2018r. (sobota).
5. Każda kapela wykonuje po 5 utworów, a łączny czas prezentacji nie może przekroczyć 25 minut. Czas prezentacji może ulec zmianie w przypadku dużej ilości kapel.
6. Nadesłanie karty zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu oraz wyrażeniem zgody na nieodpłatne prawo do rejestracji występu zespołu dowolną techniką zapisu i wykorzystania nagranego materiału, a także wyrażenie zgody na publikowanie wizerunku członków Kapeli. Dokładne informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj: https://bck-brzeg.pl/informacja-o-przetwarzaniu-danych/. Dodatkowo także, w karcie zgłoszeniowej zawarto wszystkie informacje o przetwarzaniu danych osobowych.

V. KRYTERIA OCENY I NAGRODY: 

1. Powołane przez Organizatora Jury oceniać będzie: walory artystyczne, dobór repertuaru, umiejętności i poziom wykonawczy oraz ogólny wyraz artystyczny.
2. Dla wyróżnionych zostaną przyznane dyplomy oraz nagrody pieniężne. Dodatkowo zwycięzca otrzyma okolicznościową statuetkę. Ogólna pula przeznaczona na nagrody wynosi 6.600,00 zł z podziałem: I miejsce – 3.000,00 zł, II miejsce – 1.700,00 zł. III miejsce – 1.000,00 zł. oraz maksymalnie 3 wyróżnień po 300,00 zł. Zastrzega się możliwość innego podziału nagród przez Jury.
3. Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone po obradach Jury na zakończenie Festiwalu. Werdykt Jury Festiwalu jest ostateczny.
4. Kapela zdobywająca najwyższe wyróżnienie, zobowiązana jest zaprezentować 40 minutowy Koncert leaurata w Amfiteatrze Miejskim w Brzegu (lub innej wskazanej lokalizacji przez Organizatora) w dniu następnym tj. 23.09.2018r. Nocleg dla laureata z soboty na niedzielę (22/23.09.2018) i wyżywienie zapewnia organizator Festiwalu. Organizator zastrzega sobie prawo do rezygnacji z organizacji koncertu laureata bez podania przyczyny.

VI. UWAGI KOŃCOWE:

1. Uczestnicy przyjeżdżają na koszt własny lub instytucji delegujących. Udział w Festiwalu jest bezpłatny.
2. Wszystkie kwestie nie ujęte w regulaminie, rozstrzyga Organizator.
3. Organizator nie odpowiada za żadne szkody osobiste lub materialne uczestników Festiwalu powstałe w związku z realizacją Festiwalu, z wyjątkiem szkód powstałych z winy umyślnej Organizatora.
4. Wszelkich dodatkowych informacji udziela p. Stanisław Szymocha, tel. 77/416 99 86 wew. 106 lub mailowo: smbck@interia.pl. Korespondencję elektroniczną można także przesyłać na adres: imprezy.bck@gmail.com oraz dyrektorbck@gmail.com.
5. Regulamin, karta zgłoszenia oraz dodatkowe informacje dostępne są także na stronie internetowej Brzeskiego Centrum Kultury: www.bck-brzeg.pl lub facebooku: www.facebook.com/brzeskiecentrumkultury.

Nie zapomnij udostępnić: