Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 13 września, 2021 Tytuł artykułu

Akcja grupy TAURON oraz Gminy Brzeg: schronienie dla jeża MegaZwierza

Treść artykułu

Specjalne domki dla jeży trafią do wybranych parków w Brzegu oraz na tereny ogrodowe trzech przedszkoli, zaś dzieci z Przedszkola Publicznego nr 7 zaznajomiły się ze zwyczajami tych kolczastych wędrowników. Przekazanie schronień dla tych pożytecznych zwierząt miało miejsce w Przedszkolu Publicznym nr 7. Poprzedzała je krótka konferencja prasowa z udziałem burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka oraz przedsatwicieli Grupy TAURON, z rzecznikiem prasowym drem Łukaszem Zimnochem na czele.

Dzięki realizowanemu przez TAURON projektowi „Jeż MegaZwierz”, już 70 jeży odzyskało zdrowie i wróciło na wolność, a do parków południowej Polski trafiło ponad 100 domków skonstruowanych specjalnie dla tych zwierząt. Dziś kilka z domków przywieziono do Brzegu. Pierwszy zainstalowano na terenie przedzkola integracyjnego nr 7 w następnych dniach zamontowane zostaną pozostałe. TAURON realizuje projekt „Jeż MegaZwierz” cztery lata. W jego ramach, pracownik TAURONA prowadzi przydomową ochronkę dla jeży – ostatnią zimę spędziło pod jego opieką osiem zwierząt. Częścią projektu jest budowanie specjalnych schronisk dla jeży i umieszczanie ich tam, gdzie jest deficyt naturalnych schronień dla tych pożytecznych zwierząt. Cztery lata temu TAURON ogłosił konkurs dla swoich pracowników, w którym szukano pomysłów na wsparcie społeczności lokalnych. Piotr Gleńsk ze spółki TAURON Dystrybucja zgłosił marzenie – chciał budować domki dla jeży, które przechodzą rehabilitację w jego domu. Dziś to marzenie materializuje się w ogrodach i parkach południowej Polski. Dotychczas, dzięki projektowi #JeżMegaZwierz, na wolność wróciło 70 uratowanych jeży, a kolejne przechodzą właśnie leczenie i rehabilitację. TAURON na start przygotował im specjalne domki. Jeżowe budki zbudowane są ze spienionego, bardzo twardego styropianu – styroduru. Dwa długie tunele wejściowe skutecznie zabezpieczają wnętrze przed intruzami, takimi jak psy, kuny czy lisy. Mają też dodatkowy walor – zapewniają właściwą wentylację wewnątrz. Mieszkaniec takiej budowli ma więc solidne schronienie.

Jeż MegaZwierz

Jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, dżdżownice, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników, takich jak m. in. psy. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie przenoszą. Na terenie Polski występują dwa gatunki jeża: zachodni i wschodni. To zwierzę świetnie czuje się w parku, ogrodzie i lesie. Dorosły jeż w ciągu kilku godzin potrafi zjeść 100-150 gramów pokarmu, odpowiada to 10-12 kg, które musiałby spożyć dorosły mężczyzna.

Samochody, mechanizacja prac rolniczych i ogrodowych, pułapki architektoniczne – to tylko część listy zagrożeń dla jeży. Piotr Gleńsk, pracownik TAURON Dystrybucja, od lat pomaga kolczastym zwierzakom. Dzięki współpracy z przychodnią weterynaryjną Szwarc&Sobik z Rybnika otrzymuje jeże wymagające rehabilitacji.

Kilka rad jak pomagać jeżom na co dzień:

1. Oczko wodne to dla jeża śmiertelna pułapka – spragniony zwierz, starając się zbliżyć do lustra wody, ześlizguje się z folii, z której jest zbudowane oczko i nie mogąc się wykaraskać z opresji najpierw słabnie, a potem tonie. Wyposaż oczko wodne w kratkę, tak by każdy kolczasty czworonóg miał szansę o własnych siłach opuścić oczko po zaspokojeniu pragnienia.

2. Nie zostawiaj za sobą puszek i słoików – ciągle głodny jeż może wejść do takiej pułapki i nigdy już z niej nie wyjść.

3. Dopilnuj, żeby pies nie mógł zaatakować jeża.

4. W ogródku nie używaj trucizn na ślimaki, jeż chętnie spożywa brzuchonogi i sam może się zatruć.

5. Płot może uwięzić wszędobylskiego jeża. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zrób otwory w pobliżu ziemi, tak by jeż bezpiecznie mógł odwiedzić także Twojego sąsiada.

6. Wystaw miseczkę z wodą dla jeża. Czasem, szczególnie w miastach, trudno jeżowi znaleźć wodę.

7. Jeśli widzisz dorosłego osobnika, który energicznie gdzieś tupta zostaw go w spokoju, to może być matka, która maszeruje karmić swoje potomstwo.

8. NIGDY nie karm jeża mlekiem – laktoza w mleku jest niestrawna dla jeży, może bardzo zaszkodzić, a nawet zabić jeża.

Nie zapomnij udostępnić: