Razem inwestujemy w edukację dzieci i młodzieży. Podpisanie porozumienia ze Związkiem Banków Polskich
Nasze miasto jest pierwszym w kraju średniej wielkości samorządem, które podpisało umowę o współpracy edukacji ekonomicznej z największą instytucją w kraju zrzeszającą polskie banki.
To jednak nie wszystko, bowiem Związek Banków Polskich oraz Warszawki Instytut Bankowości włączyły się tym samym w rozpoczęty w naszej gminie szeroki projekt edukacyjny pod nazwą „Brzeski system doradztwa edukacyjno-zawodowego od przedszkola do gimnazjum”. Jest on realizowany przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. Projekt polega na prowadzeniu i organizowaniu zajęć od przedszkola, poprzez szkoły podstawowe i gimnazja. Prezentuje nie tylko nowoczesne zawody i profesje, ale także uczy podstaw funkcjonowania systemu gospodarczego. Chodzi głównie o prowadzenie działalności gospodarczej, funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw. Dla lepszego zrozumienia i prezentacji skierowanej do uczniów, tzw. trudne sprawy ekonomiczne przekazywane są im w formie gier edukacyjnych. Taką specjalną grę symulacyjną oraz program edukacyjny będzie prowadzić także Związek Banków Polskich.
– Inicjatywa ta wpłynie pozytywnie na rozwój osobowy naszych uczniów. Szczególnie, że oferta programowa jest bardzo bogata. Mam nadzieję, iż pomoże to naszej młodzieży w dalszej edukacji oraz wyborze drogi życiowej i kariery zawodowej – powiedział Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który z ramienia Gminy Brzeg parafował porozumienie.
– Brzeg jest drugim miastem w kraju, po Wrocławiu, a także pierwszym wśród średniej wielkości samorządów, do którego kierujemy nasz projekt pod nazwą „Edukacja ekonomiczna dzieci i młodzieży – współpraca sektora finansowego z samorządami”. W przyszłości, korzystając z doświadczeń zdobytych właśnie w Brzegu będziemy rozszerzać inicjatywę na kolejne gminy w Polsce – podkreślał Waldemar Zbytek, wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, sygnatariusza porozumienia.
W ceremonii podpisania dokumentu o współpracy uczestniczyli dyrektorzy brzeskich przedszkoli oraz szkół. Był także obecny szef RZWPE Lesław Tomczak, Opolski Kurator Oświaty Michał Siek oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Zbigniew Kłaczek. Partnerami w realizacji innowacji pedagogicznej są także: Barbara Sadkowska-Jakubów – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzegu, Dorota Wiewióra i Patrycja Hyla z Młodzieżowego Centrum Kultury w Brzegu, Elżbieta Szaran trener z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości z Warszawy.
Uzupełnieniem podpisania porozumienia były także specjalne zajęcia w naszych szkołach. Otóż w klasach 5-6 (podstawówki) oraz 1-2 (gimnazja) w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Dni Kariery”, uczniowie poznawali (przy pomocy symulacji oraz gier i zabaw edukacyjnych) specyfikę różnych zawodów, uczyli się przedsiębiorczości, a także rozpoczęli grę symulacyjną poświęconą ekonomii, a przygotowaną właśnie przez Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości.
Polecane artykuły w tej kategorii
Ogłoszenie Burmistrza Brzegu o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Brzegu, dla obszaru w rejonie ulic: Towarowej, 1 Maja, Poprzecznej, Gaj, Bohaterów Westerplatte, Chocimskiej i Armii Krajowej wraz z prognozą oddziaływania na środowisko
PSZOK nieczynny
Informujemy, że w dniu 24.12.2024r. PSZOK jest...
Jubileusz 50-Lecia Pożycia Małżeńskiego
Dzisiaj w brzeskim ratuszu miała miejsce piękna uroczystość. Dwie pary, które mogą poszczycić się wspaniałym jubileuszem pożycia małżeńskiego odebrały medale i pamiątkowe dyplomy....