Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 19 sierpnia, 2021 Tytuł artykułu

Niecodzienne znalezisko na terenie Urzędu Miasta w Brzegu

Treść artykułu

W ubiegłym tygodniu na terenie Urzędu Miasta w Brzegu odnotowano pierwsze pojawienie się bardzo rzadkiego gorzkoborowika korzeniastego.

Jako pierwsi zauważyli go konserwatorzy Urzędu Miasta w Brzegu, o czym poinformowali Panią Sabinę Dąbrowską, która jest lokalnym grzyboznawcą.

Po dokładnym obejrzeniu owocnika i sprawdzeniu biotopu, grzyboznawca potwierdził, że jest to bardzo cenne i rzadkie znalezisko. Przez kilka ostatnich dni brzeski gorzkoborowik dorósł do sporych rozmiarów i budził spore zainteresowanie. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak postanowił osobiście sprawdzić znalezisko, które wzbudzało wiele emocji wśród lokalnych pasjonatów grzybów. Warto również nadmienić, że w niedalekiej odległości od gorzkoborowika korzeniastego Pani Sabina Dąbrowska znalazła dość rzadkiego grzyba o nazwie muchomor jeżowaty. Pojawienie się takich gatunków grzybów, świadczy o idealnych warunkach dla ich rozwoju.

Kilka słów o gorzkoborowiku korzeniastym.

Gorzkoborowik korzeniasty Caloboletus radicans (Pers.) Vizzini) – gatunek rzadki, w latach 1995–2004 objęty ochroną częściową, a od roku

2004 ochroną ścisłą, obok krwistoborowika szatańskiego i masłoborowika królewskiego. Owocniki wyrastają od lipca do października głównie pod bukami, rzadziej dębami, lipami i leszczyną w ciepłych i nasłonecznionych stanowiskach. Preferuje gleby zasobne w węglan wapnia.

Kapelusz u młodych owocników początkowo półkulisty, wypukły, a z wiekiem spłaszczony, koloru bladego, szarobiałego lub szarobeżowego o średnicy od 7 do 30 cm. Pory cytrynowożółte, złocistożółte, starsze z oliwkowym odcieniem błękitnieją po uszkodzeniu. Powierzchnia kapelusza sucha i zamszowa. Trzon żółty, niekiedy z delikatną żółtawą siateczką lub brunatnymi plamkami, wyraźnie zgrubiały w środkowej części i korzeniasto zakończony, sinieje w miejscach uszkodzonych. Miąższ żółtawy, momentalnie sinieje po przecięciu, smak gorzkawy, zapach niewyraźny.

Najbliższe sąsiedztwo Urzędu daje możliwość schronienia dla owadów dzięki powstałym hotelom w ramach projektu pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w Brzegu poprzez działania edukacyjno – informacyjne” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 dotyczącego Osi V Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego dla działania 5.1. Ochrona różnorodności biologicznej w Brzegu.

Nie zapomnij udostępnić: