Konsultacje dot. wydatkowania funduszy europejskich na lata 2021-2027 w województwie opolskim
W piątek, 15 lutego br. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, wraz z Zastępcą Burmistrza Brzegu Bartłomiejem Kostrzewą oraz pracownikiem merytorycznym z Biura Urbanistyki i Ochrony Środowiska brali udział w konsultacjach społecznych online dotyczących wydatkowania funduszy europejskich na lata 2021-2027 w województwie opolskim, organizowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Konsultacje odbywają się odrębnie dla każdego regionu – w piątek przyszedł czas na Opolskie.
Jak podkreślała podczas konsultacji Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak „Opolskie jest regionem bardzo sprawnie realizującym swój regionalny program operacyjny od 2014 roku. – Na prawie 94% dostępnej kwoty są już podpisane umowy z beneficjentami, ponad 63% funduszy wpłynęło już na konta beneficjentów. To bardzo dobrze świadczy o regionie.” – dodała.
Głównym tematem spotkania były fundusze europejskie na lata 2021-2027. Polska otrzyma w tym czasie z budżetu Unii Europejskiej około 770 mld zł, z czego około 57 mld euro przypadnie w ramach nowego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, a 66,8 mld euro na realizację polityki spójności w nowym okresie programowania.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała również, że Opolskie może liczyć w kolejnych latach na 763 miliony euro. Jednak jest jeszcze rezerwa w tzw. puli regionalnej – to około 7 mld euro do podziału pomiędzy wszystkie województwa. – „Od negocjacji z marszałkami i ich propozycji zależy, jakie będą ostateczne kwoty dla regionów.” – podkreślała minister.
O tym, na co Opolskie zamierza przeznaczyć swoją regionalną pulę, mówił podczas konsultacji Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła: „Opolskie ma otrzymać 763 miliony euro, ale liczymy też na pieniądze z tej rezerwy. Przy obecnych zasadach podziału województwo mogłoby otrzymać dodatkowo 250 milionów euro.” – wyrażał nadzieję marszałek.
Mówiąc o systemie zarządzania funduszami europejskimi w regionie, marszałek podkreślał zwłaszcza przyjętą już w tej perspektywie i bardzo dobrze się sprawdzającą strategię zarządzania pieniędzmi przez pięć subregionów: Brzeski, Południowy, Północny, Kędzierzyńsko-Strzelecki i Aglomerację Opolską. – „Taki sposób chcemy kontynuować.” – mówił Andrzej Buła.
Marszałek wymieniał też priorytety regionalnego programu na lata 2021-2027, wynikające bezpośrednio z celów, przyjętych w opracowywanej właśnie strategii rozwoju regionalnego. To pięć priorytetów i przypisanych im na dzisiaj kwot:
- Innowacyjne i konkurencyjne Opolskie – 109 mln euro;
- Zielone Opolskie – 213 mln euro;
- Lepiej połączone Opolskie – 127 mln euro;
- Opolskie silne społecznie – 230 mln euro;
- Opolskie bliżej mieszkańców – 61 mln euro.
Jak mówiła minister Jarosińska-Jedynak, konsultacje z marszałkami w sprawie podziału rezerwy ze wspomnianej puli regionalnej rozpoczną się po 22 lutego, a więc zapewne już wkrótce dowiemy się, jakie będą ich efekty.
A sama Umowa Partnerstwa powinna trafić do konsultacji z Komisją Europejską na przełomie czerwca i lipca tego roku.
Polecane artykuły w tej kategorii
ZAiKS kontynuuje program pomocowy dla powodzian i kieruje wsparcie do instytucji kultury
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłasza drugą fazę programu ZAiKS dla Powodzian. Tym razem działania skierowane są do instytucji kultury oraz organizacji artystycznych i edukacyjnych, które...
Rozpoczyna się rekrutacja pracowników do Centrum Dystrybucyjnego Dino w Brzegu
"DINO POLSKA" S.A. informuje, że właśnie uruchomiono proces rekrutacji pracowników do Centrum Dystrybucyjnego Dino w Brzegu. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do poniższej ulotki, gdzie...
Rusza kolejny etap Budżetu Obywatelskiego Brzegu (BOB) na 2025 rok
Zgodnie z harmonogramem BOB od dnia 3 lutego do 17 lutego 2025 roku można zgłaszać projekty, które zostaną poddane weryfikacji przez powołany Zespół Weryfikacyjny. Podział projektów na...