Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 8 grudnia, 2020 Tytuł artykułu

Wojciech Waleczek wystąpi w ramach kolejnego z cyklu Wieczorów Lisztowskich w Brzegu

Treść artykułu

POLONEZY POLSKIE cz. II

1384 WIECZÓR LISZTOWSKI

Maciej Pabich – fortepian, Juliusz Adamowski – słowo o muzyce

Listopadowy cykl Wieczorów Lisztowskich jest drugą częścią cyklu koncertów „Polonezy polskie”, zrealizowanego w grudniu 2019 r.  Cykl zawiera kolejną antologię polonezów skomponowanych  na fortepian w XVIII i IXX wieku. Są to zarówno utwory znanych polskich kompozytorów jak i tych, którzy zostali zapomniani, a w swoich czasach święcili wielkie triumfy w Europie.

 

Program koncertu:

WINCENTY FERDYNAND LESSEL (1750-1825)-Polonez B-dur

JÓZEF ELSNER (1769-1854)-Polonez B-dur

KAROL KURPIŃSKI (1785-1857)-Polonez g-moll

WACŁAW RASZEK (1766-1837)-Polonez Es-dur

JÓZEF NOWAKOWSKI (1800-1865)-Introdukcja i Polonez g- moll op.11

LUDWIK NOWICKI (1830-1886)-Polonez „Pan Tadeusz”

ADAM WROŃSKI (1850-1915)-Polonez „Jeszcze Polska nie zginęła”

STANISŁAW MONIUSZKO (1819-1872)-Polonez es-moll

ANTONI KĄTSKI (1816-1899)-Wielki Polonez B-dur op. 271

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)-Polonez g-moll op. posth, Polonez As-dur op. 53

 

Maciej Pabich urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie rozpoczął swoją edukację muzyczną. Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego w Akademii Muzycznej im.
I.J. Paderewskiego w Poznaniu.  Obecnie jest  profesorem Klasy Fortepianu w macierzystej Uczelni. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Koncertował jako solista recitali, koncertów kameralnych
i koncertów symfonicznych w wielu miastach w Polsce, we Francji, Niemczech, na Węgrzech oraz w Rosji. Z upodobaniem występuje  również jako kameralista.

Jest laureatem II nagrody oraz wielu nagród pozaregulaminowych dla najlepszego Polaka na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu w  1999 r.  W 1997 r. został laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu. Władze samorządowe Poznania w ramach Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za 1999 r. przyznały M. Pabichowi Stypendium dla Młodych Twórców.  Jury powołane przez Oficynę Wydawniczą „Głosu Wielkopolskiego” przyznało M. Pabichowi „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.

W marcu 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Zajmuje się też pedagogiką; jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Prowadzi liczne seminaria metodyczne i warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych na terenie całego kraju. Jest także zapraszany jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych. Często uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

Koncerty od wielu lat są dofinansowywane z budżetu Gminy Brzeg.

Nie zapomnij udostępnić: