54. rocznica Wydarzeń Brzeskich
26 maja br. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu została odprawiona msza św. w intencji wszystkich, którzy bronili wikarówkę dając namacalne świadectwo swej wiary, a także osób postronnych pokrzywdzonych przez ZOMO oraz ówczesnych prześladowców wspólnoty kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Władze miejskie reprezentował burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, a powiatowe starosta Jacek Monkiewicz. Na uroczystości obecna była również przedstawicielka Opolskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Na zakończenie uroczystej mszy św. wyświetlono zdjęcia oraz relacje przypominające wydarzenia tamtych dni, następnie w związku z panującą pandemią COVID-19, w wąskim gronie, w ciszy i zadumie złożono kwiaty oraz zapalono znicz pod pamiątkową tablicą znajdującą się na budynku kaplicy św. Jadwigi. Organizatorem tegorocznych obchodów 54. rocznicy Wydarzeń Brzeskich była nieformalna grupa Niezapomniani- Inicjatywa Brzeskiej Młodzieży Patriotycznej.
Przypomnijmy, że początek Wydarzeń Brzeskich to data 5 października 1965, kiedy to władze PRL postanowiły przejąć ostatecznie budynek brzeskiej wikarówki, który był częścią parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszczem był ks. prałat Makarski, którego władze PRL postanowiły w ten sposób złamać. Rzekomym powodem eksmisji księży miały być zaległości podatkowe. Natomiast faktycznie był to element planu ograniczania, zdaniem państwa, wpływów parafii w mieście.W wikarówce, zgodnie z decyzją władz, miała powstać przychodnia zdrowia.
26 maja 1966 roku mieszkańcy Brzegu postanowili bronić księży i starli się z oddziałami milicji i ZOMO. Do Brzegu ściągnięto kilkuset ZOMO-wców z Opola, Katowic, Wrocławia oraz kilkudziesięciu funkcjonariuszy SB. Konfrontacja przybrała charakter regularnej bitwy, w której wzięło udział blisko 2 tys. osób. ZOMO i milicja zatrzymały oficjalnie tylko 82 osoby, ale tak na prawdę zatrzymanych było o wiele więcej. Mówi się o nawet 300 osobach, które zostały ranne, pobite lub z uszkodzeniami ciała trafiły do szpitala. Wiele osób uczestniczących w zajściach zostało skazanych. Z oficjalnych danych wynika, że 7 osób otrzymało kilkuletnie więzienie. Cztery osoby odpowiadały przed sądem dla nieletnich. Na kary grzywny od 350 do 2400 zł skazano 28 osób.
Polecane artykuły w tej kategorii
OSTRZEŻENIE PRZED MARZNĄCYMI OPADAMI
Informacje szczegółowe w...
Kasa Urzędu Miasta nieczynna
Książęca Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marka Kudry zagrała koncert noworoczny
Książęca Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marka Kudry zagrała po raz 12. koncert noworoczny. Jak co roku bilety na to wydarzenie w BCK rozchodzą się w mgnieniu oka, a sala widowiskowa...