- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Gmina Brzeg wymieni oświetlenie na energooszczędne dzięki środkom z programu SOWA Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

W trosce o środowisko, dążąc do ograniczenia emisji CO2 i innych szkodliwych substancji do atmosfery, a także mając na uwadze rosnące ceny energii Gmina Brzeg podjęła działania na rzecz zmniejszenia energochłonności miejskiego majątku oświetleniowego opartego w większości na oprawach sodowych poprzez udział w programie SOWA – Oświetlenie Zewnętrzne wdrażanym przez Narodowy Fundusz Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Miło nam poinformować, że wniosek Gminy Brzeg został oceniony pozytywnie i został zarekomendowany do dofinansowania. W ramach zadania planuje się wymianę łącznie ponad  1000 opraw i źródeł światła na LED. Przebudowane zostanie także oświetlenie na ul. Lwowskiej, skąd znikną przewieszki z żarówkami rtęciowymi, a pojawią się nowe słupy z LED-owymi źródłami światła oraz wyremontowany zostanie chodnik o co od wielu lat zabiegali mieszkańcy.

Szacuje się, że inwestycja przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii o niemal 400 MWh, a tym samym redukcji emisji CO2 o ponad 300 ton rocznie. Pozwoli to zaoszczędzić ok. 160 tyś. zł rocznie na oświetleniu ulicznym.

Wartość szacunkowa inwestycji to niemal 2,1 mln zł, z  tego dofinasowanie w postaci częściowo umarzalnej pożyczki w kwocie niemal 2,05 mln zł.