Chcesz wymienić stary piec? Wypełnij ankietę i pomóż miastu zdobyć dofinansowanie
Szanowni Państwo!
Gmina Brzeg przygotowuje się do realizacji pilotażowego projektu związanego z likwidacją niskiej emisji poprzez wymianę pieców węglowych. Proces likwidacji źródeł niskiej emisji ze względu na skalę i koszt przedsięwzięcia będzie trwał kilka lat. Dlatego też jako samorząd miejski chcemy być aktywnym podmiotem, który będzie współdziałał z mieszkańcami na rzecz wymiany przestarzałych pieców węglowych, a dzięki pozyskaniu środków unijnych możliwa będzie realizacja przedsięwzięcia o dużej skali. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza w naszym mieście, którą badamy poprzez system 10 sensorów umieszczonych w różnych punktach miasta.
W programie pilotażowych zakładamy dwa warianty wymiany indywidualnego systemu ogrzewania:
1) likwidację pieca węglowego wraz z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej,
2) likwidację pieca węglowego wraz z przyłączeniem do sieci gazowej.
Zakładamy, iż projekt skierowany będzie do właścicieli budynków jednorodzinnych, a także wspólnot mieszkaniowych w przypadku budynków wielorodzinnych, w których wymieniane będą źródła ciepła. Warunkiem uzyskania dotacji będzie pozyskanie środków przez Gminę Brzeg z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.
Realizacja rzeczowa przewidziana jest na okres 2019-2020, a szczegółowe dane dotyczące wielkości dotacji będą znane po uzyskaniu dofinansowania na w/w zadanie przez Gminę Brzeg. Jednakże warunkiem uczestnictwa Gminy Brzeg jest posiadanie wiedzy dotyczącej potrzeb w tym zakresie, stąd prosimy o wypełnienia ankiet, które potwierdzą zainteresowanie Państwa udziałem w w/w przedsięwzięciu. Zakładamy, że w programie pilotażowym dojdzie do wymiany ok. 300 kotłów węglowych na terenie Brzegu. Z pewnością jednak w kolejnym okresie programowania Unii Europejskiej program walki z niską emisją będzie kontynuowany.
Uprzejmie prosimy o przesłanie do Urzędu Miasta w Brzegu wypełnionych ankiet. W razie pytań prosimy o kontakt z Urzędem Miasta w Brzegu ul. Robotnicza 12, pok. 12B, e-mail: niskaemisja@brzeg.pl, tel.: 77 416 05 19.
Z wyrazami szacunku,
Z-ca Burmistrza
Bartłomiej Kostrzewa
Uwaga!
Ankiety skierowane do właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych oraz spółdzielniach mieszkaniowych zostały również przekazane do działających na terenie Brzegu zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, celem ich dystrybucji wśród mieszkańców zarządzanych przez te podmioty budynków.
Materiały
Polecane artykuły w tej kategorii
8 czerwca – spotkanie otwarte w ramach konsultacji społecznych planu ogólnego Miasta Brzeg
Przypominamy, że dziś, 8 czerwca 2026 r., od godz. 16:30 w sali nr 9, budynek B Urzędu Miasta w Brzegu, ul. Robotnicza 12 odbędzie się spotkanie otwarte w ramach konsultacji społecznych planu...
Zrób sobie Dzień na U – bezpłatne badania już w Brzegu!
Mieszkańcy Brzegu będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zrób sobie Dzień na U”. Już 11 czerwca mobilna przychodnia stanie...
Zrewitalizujemy ogrody przy Brzeskim Centrum Seniora
Za 9 miesięcy teren przy Brzeskim Centrum Seniora będzie nie do poznania. Przed nami kompleksowa rewitalizacja tej przestrzeni! Kto korzysta z usług BCS lub innej instytucji, która mieści się...