Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 25 maja, 2018 Tytuł artykułu

Ósemka celebruje Rok Ireny Sendlerowej

Treść artykułu

Z inicjatywy Rzecznika  Praw Dziecka Marka Michalaka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. Hasłem tego Roku są słowa Ireny Sendlerowej: ”Kiedy człowiek tonie, należy podać mu rękę.” Dyrekcja, grono pedagogiczne i społeczność uczniowska Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 czynnie włączają się w obchody Roku Ireny Sendlerowej, promując wartości, które były dla niej ważne: współczucie, dobro, tolerancja, pokora, miłość, życie.

24 maja w Brzeskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość poświęcona tej wielkiej Polce, orędowniczce szacunku i otwartości dla potrzebujących, propagatorce odwagi i patriotyzmu – okolicznościowy spektakl przygotowany przez nauczycieli i uczniów Ósemki nosi tytuł „Sprawiedliwa”.

Wśród widzów spektaklu był m.in. burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz Opolski Kurator Oświaty Michał Siek.

Dyrektor PSP8 Lucyna Bończak, zapraszając do obejrzenia spektaklu, zacytowała słowa autorstwa Władysława Szlangela umieszczone na zaproszeniu na przedstawienie „Poczty” Rabindranatha Tagore wystawione w Domu Sierot Janusza Korczaka

„Coś więcej niż tekst, bo nastrój.

Coś więcej niż emocje, bo przeżycie.

Coś więcej niż aktorzy, bo dzieci…”

            Już samo zaproszenie wprowadziło zebranych w klimat oczekiwania na rzeczy niezwykłe, które rozegrały się na deskach Brzeskiego Centrum Kultury. Młodzi artyści nie tylko pokazali doskonały warsztat aktorski, ale przede wszystkim wykazali się niezwykłą wrażliwością i zrozumieniem tak trudnego tematu. Przed oczami widzów przesuwały się sceny z różnych etapów życia bohaterki- dzieciństwa, młodości, okupacyjnej działalności. Gościli w jej domu rodzinnym, razem z nią pochylali się nad najmłodszymi mieszkańcami getta, przemykali ulicami Warszawy. Poznali jej wewnętrzne rozterki, moment podjęcia decyzji, że pomagać trzeba inaczej, tragizm aresztowania i uwolnienie.  Szczególne wrażenie na widzach zrobił pochód żydowskich dzieci z Domu Sierot Janusza Korczaka z flagą Króla Maciusia prowadzone przez swego opiekuna na Umschlagplatz .

            Atmosferę tego niezwykłego spektaklu potęgowały obrazy okupacyjnej Warszawy stanowiące tło poszczególnych scen i muzyka akordeonowa, melodie grane na skrzypcach oraz kołysanka w języku jidysz. Oszczędna scenografia – krzesło i porozrzucane dziecięce zabawki dopełniały całości.

Irena Sendlerowa  została uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami, w tym wyróżnieniem szczególnym – medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata – najwyższym izraelskim odznaczeniem przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów  z Holocaustu podczas II wojny światowej.

Wykorzystano materiał przesłany przez PSP nr 8 – autorstwa Teresy Medyńskiej – Aporowicz

Foto: Roman Baran (BCK)

 

Nie zapomnij udostępnić: