- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Kolejne środki unijne dla Brzegu na remont parków

Miło nam poinformować, że Gminie Brzeg udało się pozyskać kolejne środki unijne na zadanie pn. „Ochrona różnorodności biologicznej obszarów parkowych i wodnych na terenie Gminy Brzeg i Gminy Lewin Brzeski” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Gmina Brzeg, zaś jej partnerami Gmina Lewin Brzeski i Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego. W ramach zadania na terenie Brzegu wykonany zostanie następujący zakres prac:

– budowa ścieżki parkowej wraz z oświetleniem wokół stawu na terenie Parku Wolności,

– wykonanie alejek parkowych wokół zbiornika od strony ul. Armii Krajowej na terenie Parku Centralnego wraz z montażem małej architektury,

– budowa ścieżek na terenie Parku Nadodrzańskiego i skweru przy Placu Bramy Wrocławskiej wraz z oświetleniem i elementami małej architektury (łącznie m.in. 40 ławek i 41 koszy na odpady, 5 tablic informacyjnych),

– wykonanie podczyszczalni przed zastawką wlotową do stawu w Parku Wolności,

– wykonanie rurociągu łączącego Staw Cegielniany z Potokiem Kościelna,

– wykonanie nasadzeń roślin wodnych na stawie w Parku Wolności,

– wykonanie 100 budek dla nietoperzy i 21 budek lęgowych dla ptaków,

– Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego na terenie Stawu Cegielnianego, którego jest dzierżawcą, wykona ścieżkę edukacyjną wokół stawu wraz z elementami małej architektury (m.in. 14 ławek, kosze, stojaki na rowery), wiatę edukacyjną i 17 pomostów.

Realizacja zadania na terenie Brzegu będzie miała miejsce w latach 2018-2020. Łączny koszt prac na terenie Gminy Brzeg wynosi 3 534 438 zł, w tym 1 261 869 zł to środki unijne, natomiast  119 040 zł to środki Partnera – Polskiego Związku Wędkarskiego.

To kolejny, czwarty już wniosek Gminy Brzeg po remoncie fosy w Parku Centralnym, „Kwadratówce” i zbiorniku przy ulicy Korfantego, który uzyskał dofinansowanie z ochrony różnorodności biologicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020. Realizacja zadania spowoduje poprawę estetyki i funkcjonalności brzeskich parków oraz poprawę jakości wody w stawie w Parku Wolności, udostępni i uatrakcyjni Staw Cegielniany przy ulicy Kusocińskiego, a także ulepszy warunki bytowe szczególnie cennych gatunków nietoperzy i ptaków.