Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 1 lutego, 2017 Tytuł artykułu

Burmistrz Brzegu gościem Rektora Politechniki Opolskiej. Są plany współpracy

Treść artykułu

Tak jak rozpoczęcie dnia oznajmia światu kogut, tak i rozpoczęcie Roku Koguta oznajmiono dziś donośnymi dźwiękami orkiestry. Podczas wspaniałego, noworocznego koncertu na swojej scenie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu oraz zaproszeni przez prezydenta Miasta Opola, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej muzycy z Beijing MINI RMO Chamber Orchestra.

Młodziutcy i bardzo uzdolnieni goście z Pekinu to uczniowie Beijing Haidian Zhongguancun No.1 Primary School. Do Opola przyjechali już w z ubiegłym tygodniu, aby ćwiczyć przed wspólnym występem z polskimi kolegami, zwiedzić całkiem spory kawałek naszego kraju i zakosztować życia prowadzonego tu przez swoich rówieśników, czemu doskonale przysłużyło się mieszkanie u rodzin opolskich uczniów (wśród nich byli m.in. państwo Atlasowie, którzy przecierali w Opolu biznesowy szlak współpracy z Azją).

14 -osobowej grupie towarzyszyli podczas pobytu rodzice, którzy – wraz z władzami regionu i uczelni, opolanami i studentami politechnicznej Akademii Młodych Serc – mieli dziś okazję podziwiać występ dzieci.

Słuchacze (i jednocześnie widzowie – na ubranych odświętnie muzyków nie można się było napatrzeć!) podziwiali solowe i zespołowe wykonanie utworów muzyki klasycznej – m.in. Schumanna, Vivaldiego i Czajkowskiego (tu oczywiście ,,Chiński taniec” z Dziadka do orzechów”), w sali koncertowej PSM zabrzmiały również tradycyjne melodie obu krajów. Widowisko zwieńczył występ taneczny w wykonaniu Wanga Haifenga oraz zespołu PECH.

Połączonymi siłami polsko-chińskiej orkiestry pokierował polsko-chiński duet dyrygentów – Zhao Xiaolu oraz Michał Naszkiewicz, który wystąpił w zastępstwie Miłki Wocial-Zawadzkiej, prowadzącej na co dzień opolan.

Artyści zostali nagrodzeni nie tylko brawami. Na zakończenie koncertu goście z Pekinu otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające udział w międzynarodowych warsztatach. O ich uroczyste wręczenie poproszono rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa, kanclerz Politechniki Opolskiej Barbarę Hetmańską, dyrektor MDK Elżbietę Marciniszyn oraz burmistrza Brzegu pana Jerzego Wrębiaka. Dziękując za występ rektor nagrodził młodych ludzi także tym, co lubią najbardziej na każdej szerokości geograficznej – słodyczami, słowa wdzięczności skierował też do chińskiej dyrektor Instytutu Konfucjusza, pani Huijuan Jiang, z którą buduje tę wspaniałą i istotną polsko-chińską współpracę – już od 10 lat.

Powitanie nowego, chińskiego roku zwieńczył wspaniały tort ze sztucznymi ogniami, które z powodzeniem zastąpiły fajerwerki.

Orkiestranci z Pekinu są w Europie po raz pierwszy. Dobrze, że trafili od razu do Opola (które zresztą autentycznie ich zachwyciło) bo właśnie tu, pod wodzą Ewy Jakuczek działa najlepszy na kontynencie Instytut Konfucjusza.

Tekst i zdjęcia: Biuro Promocji Politechniki Opolskiej

Nie zapomnij udostępnić: