- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

XXII Mistrzostwa Dwóch Pokoleń w brzeskiej Ósemce

Są tradycje, z których nie można zrezygnować. Są ludzie, których trudno zastąpić.

Są idee warte pielęgnowania.  Wie o tym dobrze cała społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu, w murach której 20 stycznia 2017 roku, już po raz dwudziesty drugi, odbyły się uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka. Mistrzostwa Dwóch Pokoleń to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń brzeskiej Ósemki.

„Babcia i dziadek mają najprzytulniejsze kolana na świecie”  – tymi słowami dyrektor szkoły pani Lucyna Bończak otworzyła tegoroczne spotkanie. Specjalny gość – pan Tomasz Witkowski – Zastępca Burmistrza Brzegu – witając się ze zgromadzonymi, dodał: „Babcia i dziadek to najlepszy wynalazek w XXI wieku. Sam z niego często korzystam i nie wyobrażam sobie bez niego życia”. Oba stwierdzenia wzbudziły radość i uśmiech na twarzy wszystkich uczestników zabawy.  Po ciepłym przywitaniu nastąpiło uroczyste otwarcie mistrzostw, życzenia powodzenia dla wszystkich uczestników oraz objaśnienie poszczególnych konkurencji.

Do udziału w tegorocznych mistrzostwach zgłosiło się 19 par seniorów wraz ze swoimi wnukami, które w tym roku zacięcie rywalizowały w dziesięciu konkurencjach. Chętnych do wzięcia udziału w zabawie było więcej. Jednak pogoda i panująca w tym okresie grypa nie pozwoliła niektórym na przybycie na imprezę. Nad przebiegiem tegorocznego spotkania czuwali pan Jacek Toporowski – emerytowany nauczyciel Ósemki oraz szkolni opiekunowie imprezy – pan Zbigniew Marciniak i pani Agnieszka Wietrzyńska.

Pierwsze mistrzostwa zainicjował wiele lat temu wspomniany już pan Jacek Toporowski. Zadania i konkurencje zmieniały się przez te dwadzieścia dwa lata, ale duch dobrej zabawy, element rywalizacji, entuzjazm, radość oraz uśmiech, towarzyszące wspólnemu spotkaniu, pozostają w hali sportowej brzeskiej Ósemki w niezmienionej, a może nawet – w coraz lepszej formie.

W tym roku konkurencje obejmowały zakres zadań logicznych, prac manualnych i elementów sprawnościowych. Żeby jednak uzyskać komplet punktów – za każde zadanie można było zdobyć maksymalnie 3 punkty – potrzeba było jeszcze odrobiny szczęścia i sprytu. O ile dziadkowie i wnukowie nie mieli problemów z nawlekaniem makaronu na dwa odcinki drutu, tworząc tym samym piękny makaronowy naszyjnik, to nie lada trudnością okazało się wcelowanie piłeczki pingpongowej rakietką do plastikowych pojemników. I pomylili by się ci, którzy uważają, że tylko babcie potrafią obrać jabłko zachowując ze skórki nieprzerwaną spiralę. Dziadkowie świetnie radzili sobie z zadaniami, które z reguły przypisujemy płci pięknej. Babcie też nie pozostawały w tyle, gdy do gry wkraczały takie konkurencje, jak celowanie lotką w balon lub styropianowymi kulkami w kolorowy materac. „Jesteśmy z wnukami na tej imprezie już po raz czwarty. Zaczynaliśmy, kiedy Kuba był w pierwszej klasie. Dwa lata temu stworzyliśmy drugą drużynę z młodszym bratem Kuby – Filipem. I będziemy tu do końca trwania edukacji wnuków, jeśli tylko zdrowie nam na to pozwoli. Impreza organizowana przez Ósemkę to doskonała propozycja na wspólne spędzenie czasu z wnukami, na dobrą zabawę i naukę zdrowej rywalizacji” – opowiadali państwo Krystyna i Ryszard Ciesielscy, dziadkowie Jakuba Galanta, ucznia klasy 4b oraz Filipa Galanta, ucznia klasy 2b PSP nr 8 w Brzegu.

Niektórzy dziadkowie podkreślali, że element rywalizacji to coś, co wzbogaca imprezę, bo każdy z uczestników chciałby mieć w swoim domu puchar mistrzostw. Ale zaraz dodawali, że puchar to tak naprawdę tylko miły dodatek, a nie cel wspólnego spotkania. Takie imprezy bowiem budują więzi, które łączą do końca życia.

            Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwały uczennice i absolwentki gimnazjum naszej szkoły, które swym profesjonalnym przygotowaniem i zaangażowaniem w zorganizowanie mistrzostw dały wyraz wdzięczności swoim dziadkom i babciom. Mimo dopingu bliskich i wielu starań uczestników, nikomu nie udało się zgromadzić maksymalnej liczby punktów, która wynosiła 30. Po wykonaniu ostatniego zadania przez ostatnią parę, gdy wszystkie punkty zostały podliczone, okazało się, że puchar trafi do pary, która otrzymała 27 punktów. Zwycięzcami XXII Mistrzostw Dwóch Pokoleń zostali w tym roku: pan Andrzej Kozłowski z wnukiem Jakubem Kozłowskim – uczniem klasy IIB PG nr 4 w Brzegu. Przyjemna  atmosfera, zdrowa rywalizacja i duża dawka dobrego humoru sprawiły, że każdy w tym dniu mógł poczuć się zwycięzcą. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali dyplomami i słodkim upominkiem, a triumfująca para otrzymała puchar, który pozwoli zapamiętać ten dzień na bardzo długo.

Dyrektor szkoły pani Lucyna Bończak podkreśliła na koniec, że celem corocznych spotkań jest pielęgnowanie wielopokoleniowych tradycji rodzinnych, integracja pokoleń, zacieśnienie więzów między dziadkami a wnukami, a także uczenie szacunku i miłości wobec mądrości ludzi w wieku dojrzałym. Impreza pokazuje, że mimo różnicy wieku, można dobrze się bawić i w aktywny oraz wesoły sposób spędzić czas z dziadkami. Rodzina jest bowiem wartością, która ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach.

Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie. Wszystkim babciom i dziadkom życzymy zdrowia, wytrwałości, sił i jak najwięcej radości i szczęścia. Do zobaczenia za rok!

Weronika Tworowska