Pamięci harcmistrza Wintentego Muchy. Uroczystości pod pomnikiem legendarnego druha
Uroczystości upamiętniające legendarnego brzeskiego harcerza, instruktora i komendanta hufca ZHP Wincentego Muchę, miały miejsce 26 października 2015 r. Obelisk poświęcony pamięci harcmistrza znajduje się na skraju Parku Odrzańskiego w pobliżu mostu na Odrze, przy ul. Jagiełły. Tam też odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i upamiętnienia druha Wincentego.
Uroczystości poprzedziło nabożeństwo w kaplicy pod wezwaniem Św. Jadwigi. Władze samorządowe Brzegu w imieniu Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka reprezentował Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski, a władze powiatu Sekretarz Powiatu Genowefa Prorok.
Oto krótka informacja nt. biografii harcmistrza. Źródło: wikipedia.
Wincenty Mucha ps. Komar, Żmudziński, Ponury (ur. 11 lutego 1910 w Jaworznie, zm. 25 października 1978 tamże) − inżynier chemik, instruktor harcerski, harcmistrz, podczas II wojny światowej członek Szarych Szeregów.
Wincenty Mucha pochodził z rodziny górniczej zamieszkałej w Jaworznie. Ukończył Wyższą Szkołę Przemysłową w Krakowie, po czym znalazł zatrudnienie w zakładach azotowych w rodzinnym mieście. W 1930 roku został przeniesiony do Tarnowa, gdzie rozpoczął pracę w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Mościcach. Już w Jaworznie był związany ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, a w Mościcach utworzył Samodzielny Hufiec Harcerzy i w latach 1937−1939 był jego komendantem.
Podczas okupacji hitlerowskiej zaangażował się w działalność konspiracyjną, od końca 1940 roku był komendantem Szarych Szeregów Hufca Mościce, zaś w okresie od maja 1944 roku do 18 stycznia 1945 roku komendantem Chorągwi Krakowskiej Szarych Szeregów (Ul Smok). Współpracował z lokalną placówką Armii Krajowej Monika, jako zastępca szefa Biura Informacji i Propagandy zajmując się wydawaniem i kolportażem konspiracyjnych gazet. Współdziałał w produkcji i transporcie materiałów wybuchowych na terenie Zakładów Azotowych. Za swą działalność konspiracyjną został w 1943 roku odznaczony przez londyńskie dowództwo Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Po zakończeniu wojny, unikając prześladowań ze strony Urzędu Bezpieczeństwa, wyjechał do Brzegu, gdzie znów włączył się w działalność harcerską, pełnił również funkcję radnego Miejskiej Rady Narodowej i pracował jako dyrektor gazowni. W 1948 roku został aresztowany pod zarzutem przynależności do organizacji Wolność i Niezawisłość i skazany na osiem lat ciężkiego więzienia. Wyszedł na wolność w 1955 roku, po czym przeniósł się do rodzinnego Jaworzna. Zmarł tam 25 października 1978 roku.
Działalność Wincentego Muchy została upamiętniona przez społeczności harcerskie Tarnowa i Brzegu. W Tarnowie-Mościcach istnieje park jego imienia, w którym w 1998 roku odsłonięto pomnik-głaz, ufundowany przez żyjących członków Szarych Szeregów. W 1993 roku jego imię nadano jednej z ulic włączonej w granice administracyjne Tarnowa części Zbylitowskiej Góry. W 2000 roku obelisk poświęcony harcmistrzowi Wincentemu Musze odsłonięto również w Brzegu, z inicjatywy tamtejszej Komendy Hufca ZHP.
Polecane artykuły w tej kategorii
Ostateczny wykaz projektów zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego Brzegu, które będą poddane pod głosowanie
Ostateczny wykaz projektów, które będą poddane pod głosowanie Informacja przekazywana na podstawie § 24 ust. 3 Zał. Nr 1 do uchwały Nr XIV/163/19 Rady Miejskiej Brzegu z dnia 24...
Akcja „Drzewko za surowce wtórne 2025″ – za nami! Rozdano setki drzewek!
W pierwszy weekend wiosny na parkingu supermarketu odbyła się bardzo udana akcja ekologiczna, w trakcie której za oddane surowce wtórne można było otrzymać sadzonki drzew. Nadleśnictwo Brzeg...
Mały Grant – oferta realizacji zadania publicznego w sferze obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
Ogłoszenie Burmistrza Brzegu z dnia 24.03.2025 r. Zgodnie z art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, umieszcza się na okres...