- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu Publicznym nr 5

Święto to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Na cały tydzień poprzedzający ODPD zaplanowaliśmy i uczestniczyliśmy w wiele wielu wydarzeniach i inicjatywach dla dzieci.

Temu, jakże ważnemu Świętu poświęcony został cały tydzień. Wszystko rozpoczęło się u nas już 14 listopada. Wtedy to w każdej grupa została zaznajomiona i wprowadzona w tematykę Praw Dziecka.

Poprzez kolejne dni przypominając i podkreślając tę ważną tematykę organizowaliśmy wiele działań łącząc różne formy aktywności dziecięcej. Wiele radości przyniosło nam integrowanie się z innymi grupami podczas wspólnych zabaw i tańców, rozwijaliśmy kreatywność wykonują prace plastyczne. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Panią Anną Czerwińską Rydel.

Zorganizowaliśmy galerię prac dzieci, wystawy gazetek informacyjnych, których bohaterami były Dzieci i ich Prawa. Zorganizowaliśmy wystawę informacyjną przypominającą o przypadającym na 19 listopada Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Wspólnie tworzyliśmy Księgę Marzeń.

Nasz Tydzień Praw Dziecka dobiegał końca. Uczciliśmy to w wyjątkowy sposób. Wspólnie z innymi brzeskimi przedszkolami i szkołami śpiewaliśmy piosenkę, bijąc w ten sposób zeszłoroczny rekord ustanowiony w Świdnicy. Bardzo efektownym momentem było również wypuszczenie w niebo setek balonów.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak mówiąc o Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka powtarza, że „tego dnia chciałbym, aby wszystkie dzieci dowiedziały się, że mają swoje prawa, a wszyscy dorośli pamiętali, że tych praw należy bezwzględnie przestrzegać”. My podpisujemy się pod tym obiema rękami.