Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 30 października, 2014 Tytuł artykułu

Bezpiecznie i zdrowo. Zajęcia edukacyjne w Publicznym Przedszkolu nr 1

Treść artykułu

 
Zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia dziecka to podstawowe zadania dla nauczyciela, rodzica, opiekuna.  Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami. Bardzo ważne jest, aby od najwcześniejszych lat wyposażyć dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw oraz dbania o własne jak i innych zdrowie . Dlatego też w naszym przedszkolu poświęca się  wiele uwagi temu zagadnieniu, organizując cykl spotkań  z ludźmi niosącymi pomoc. Pierwsze spotkanie miało miejsce w ogrodzie przedszkolnym z paniami  policjantkami . Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy. W trakcie spotkania przedszkolacy dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. kiedy zauważy się pożar, itp.  Panie policjantki   ostrzegały również dzieci przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Ciekawostką był również pokaz tresury psa tropiącego HARDO, z którym pracuje  na co dzień Pani policjantka. Na zakończenie panie wręczyły wszystkim przedszkolakom  książeczki „Bezpieczny Przedszkolak”. Po tym spotkaniu na pewno nikt   nie będzie obawiał się policjanta i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą. Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa.
 
Nasze przedszkole odwiedzili również mili goście – strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. Zaprezentowali nam wóz strażacki wyjeżdżający do wypadków, wyposażony w sprzęt niezbędny do pomocy poszkodowanym. Opowiadali o pracy strażaków. Nie brakło też przestróg przed nierozważnymi zabawami. Wielką atrakcją okazał się samochód gaśniczy, za kierownicą którego chciało usiąść każde dziecko. Długo i cierpliwie strażacy podnosili dzieci i na chwilę sadzali za kierownicą. Pokazali także kabinę załogi oraz strażacki sprzęt zamontowany na wozie. Zademonstrowali jak pracuje radiostacja oraz sygnały. Chłopcy skorzystali z możliwości ubrania strażackich hełmów oraz ubiorów ochronnych. Z zaciekawieniem oglądali węże, prądownice i inne elementy wyposażenia wozu. Krzysiu z grupy III Tygryski mówił do kolegów: – „Ja będę strażakiem!”   W nagrodę za znajomość numeru do Straży Pożarnej z pomocą strażaka trzymał wąż strażacki  demonstrując jego działanie .
 
Do przedszkola na zajęcia przyszedł również  tato Julii z grupy IV Kubusie, który jest ratownikiem medycznym. Dzieci miały okazję do zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.   Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek próbowały naśladować sztuczne oddychanie i masaż serca. Nauczyły się również właściwego ułożenia człowieka w pozycji bocznej i dowiedziały się, jak ważne jest właściwe wykonywanie tej czynności. Ponadto potrafią właściwie zareagować w sytuacji, gdy ktoś w ich obecności zemdleje lub złamie rękę. Zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest natychmiastowe udzielenie pomocy, znają numery alarmowe i wiedzą, jakie informacje należy podawać wzywając pomoc. Były to niezwykle ważne spotkania, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.                                                                                                                 
 
                                                                                                                                      Tekst:  Małgorzata Kulińska
                                                                                                                                        Foto :  Izabela Szarek
 
 
 
 

Nie zapomnij udostępnić: