- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej świętuje dziesięciolecie działalności

 

 

 
Mijający rok był wyjątkowo sprzyjający dla miejskiej spółki. Firma jest na rynku już całą dekadę. Właśnie oddano do użytku nowe urządzenia ciepłownicze, a zasłużeni pracownicy otrzymali medale od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 
To była dekada dużych wyzwań dla miejskiej spółki, której w stu procentach właścicielem jest Gmina Brzeg. Utworzeniu przedsiębiorstwa wiosną 2003 roku (na podstawie uchwały Rady Miejskiej Brzegu) towarzyszył spór o majątek z Energetyką Cieplną Opolszczyzny, która we wcześniejszych latach użytkowała miejski zakład ciepłowniczy. Jednak dopiero jesienią 2005 roku ECO przekazało główną ciepłownię wraz z budynkami i BPEC mógł rozpocząć działalność.
 
– To były trudne czasy, bowiem z dnia na dzień musieliśmy rozpocząć sezon grzewczy tak, aby mieszkańcy nie mieli przerwy w dostawie energii cieplnej i nie zauważyli, iż zmienił się właściciel ciepłowni – podczas uroczystości jubileuszu dziesięciolecia BPEC wspominał Wojciech Huczyński, Burmistrz Brzegu.
 
Gospodarz miasta, który był główną osobą, która tak naprawdę realizowała powstanie spółki, wspominał, iż konflikt z ECO doprowadził do kilku spraw sądowych, które udało się mu wygrać.
 
– Z tej perspektywy, widząc, jak rozwija się miejska spółka muszę przyznać: konflikty kosztowały nas wszystkich wiele zdrowia i wysiłku, ale warto było to wszystko poświęcić, aby zobaczyć sukces BPEC. Kilka lat temu mieliśmy parę starych biurek z urzędu miasta, trochę grosza na dokonanie podstawowych opłat i determinację załogi, która chciała budować firmę samorządową. Dzisiaj to nowoczesna spółka, jedno z dwóch sztandarowych miejskich przedsiębiorstw, która jest nagradzana, wyróżniana, a ludzie tu pracujący są doceniani nie tylko we własnym środowisku, ale również i na zewnątrz. Dowodem są chociażby odznaczenia przyznane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego zasłużonym pracownikom naszej firmy (patrz tekst o nagrodach od Prezydenta) Za to wszystko dziękuję pracownikom spółki, władzom oraz osobom, które przez te wszystkie lata pracowały i współpracowały na rzecz rozwoju naszej spółki – mówił Wojciech Huczyński.
 
Reprezentujący Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, prezes Zbigniew Figas, podkreślał natomiast, iż brzeska spółka jest jedną z niewielu, która niemal wzorowo wykorzystała możliwości wsparcia z różnych funduszy na ekologię oraz wspólnotowych.
– Z pewnością przez te dziesięć lat mieszkańcy miasta odczuli zmianę nie tylko w jakości dostaw ciepła, ale też i poprawie środowiska w związku z likwidacją przestarzałych kotłowni lokalnych, które wcześniej były w Brzegu. Gratulacje i życzę kolejnych dziesięciu lat sukcesów – mówił prezes funduszu Zbigniew Figas,  
 
Podczas jubileuszu spółki przekazano również odznaczenia i medale BPEC dla najlepszych pracowników firmy oraz osób zasłużonych dla przedsiębiorstwa. Wojciech Myślecki, przewodniczący rady nadzorczej BPEC wraz z prezesem firmy Witoldem Nowickim prezentowali rozwój spółki podkreślając, iż firma doskonale realizuje ideę samorządności w biznesie w połączeniu z nowoczesnymi technologiami. Przy okazji zaprosili zebranych gości na oficjalne uruchomienie tzw. bloku kogeneracyjnego z silnikiem gazowym, czyli urządzenia łączącego wytarzanie ciepła i energii elektrycznej.
 
– Podczas produkcji energii wytarza się ciepło, które przeważnie jest tracone. Natomiast my, otwierając się na nowe technologie i możliwości, uruchomiliśmy blok, w którym jest ono wykorzystywane do ogrzewania miasta. Energia cieplna uzyskana w ten sposób jest wpuszczana do sieci. Podobne urządzenie ma w przyszłości powstać przy krytej pływalni – tłumaczył Marek Waszczykowski, wiceprezes BPEC.
 
Dzisiaj BEPEC w całości działa przy ul. Ciepłowniczej. Tam znajduje się główna ciepłownia i biura spółki. W firmie pracuje obecnie ponad 60 osób.