Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 20 grudnia, 2013 Tytuł artykułu

Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej świętuje dziesięciolecie działalności

Treść artykułu

 

 

 
Mijający rok był wyjątkowo sprzyjający dla miejskiej spółki. Firma jest na rynku już całą dekadę. Właśnie oddano do użytku nowe urządzenia ciepłownicze, a zasłużeni pracownicy otrzymali medale od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 
To była dekada dużych wyzwań dla miejskiej spółki, której w stu procentach właścicielem jest Gmina Brzeg. Utworzeniu przedsiębiorstwa wiosną 2003 roku (na podstawie uchwały Rady Miejskiej Brzegu) towarzyszył spór o majątek z Energetyką Cieplną Opolszczyzny, która we wcześniejszych latach użytkowała miejski zakład ciepłowniczy. Jednak dopiero jesienią 2005 roku ECO przekazało główną ciepłownię wraz z budynkami i BPEC mógł rozpocząć działalność.
 
– To były trudne czasy, bowiem z dnia na dzień musieliśmy rozpocząć sezon grzewczy tak, aby mieszkańcy nie mieli przerwy w dostawie energii cieplnej i nie zauważyli, iż zmienił się właściciel ciepłowni – podczas uroczystości jubileuszu dziesięciolecia BPEC wspominał Wojciech Huczyński, Burmistrz Brzegu.
 
Gospodarz miasta, który był główną osobą, która tak naprawdę realizowała powstanie spółki, wspominał, iż konflikt z ECO doprowadził do kilku spraw sądowych, które udało się mu wygrać.
 
– Z tej perspektywy, widząc, jak rozwija się miejska spółka muszę przyznać: konflikty kosztowały nas wszystkich wiele zdrowia i wysiłku, ale warto było to wszystko poświęcić, aby zobaczyć sukces BPEC. Kilka lat temu mieliśmy parę starych biurek z urzędu miasta, trochę grosza na dokonanie podstawowych opłat i determinację załogi, która chciała budować firmę samorządową. Dzisiaj to nowoczesna spółka, jedno z dwóch sztandarowych miejskich przedsiębiorstw, która jest nagradzana, wyróżniana, a ludzie tu pracujący są doceniani nie tylko we własnym środowisku, ale również i na zewnątrz. Dowodem są chociażby odznaczenia przyznane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego zasłużonym pracownikom naszej firmy (patrz tekst o nagrodach od Prezydenta) Za to wszystko dziękuję pracownikom spółki, władzom oraz osobom, które przez te wszystkie lata pracowały i współpracowały na rzecz rozwoju naszej spółki – mówił Wojciech Huczyński.
 
Reprezentujący Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, prezes Zbigniew Figas, podkreślał natomiast, iż brzeska spółka jest jedną z niewielu, która niemal wzorowo wykorzystała możliwości wsparcia z różnych funduszy na ekologię oraz wspólnotowych.
– Z pewnością przez te dziesięć lat mieszkańcy miasta odczuli zmianę nie tylko w jakości dostaw ciepła, ale też i poprawie środowiska w związku z likwidacją przestarzałych kotłowni lokalnych, które wcześniej były w Brzegu. Gratulacje i życzę kolejnych dziesięciu lat sukcesów – mówił prezes funduszu Zbigniew Figas,  
 
Podczas jubileuszu spółki przekazano również odznaczenia i medale BPEC dla najlepszych pracowników firmy oraz osób zasłużonych dla przedsiębiorstwa. Wojciech Myślecki, przewodniczący rady nadzorczej BPEC wraz z prezesem firmy Witoldem Nowickim prezentowali rozwój spółki podkreślając, iż firma doskonale realizuje ideę samorządności w biznesie w połączeniu z nowoczesnymi technologiami. Przy okazji zaprosili zebranych gości na oficjalne uruchomienie tzw. bloku kogeneracyjnego z silnikiem gazowym, czyli urządzenia łączącego wytarzanie ciepła i energii elektrycznej.
 
– Podczas produkcji energii wytarza się ciepło, które przeważnie jest tracone. Natomiast my, otwierając się na nowe technologie i możliwości, uruchomiliśmy blok, w którym jest ono wykorzystywane do ogrzewania miasta. Energia cieplna uzyskana w ten sposób jest wpuszczana do sieci. Podobne urządzenie ma w przyszłości powstać przy krytej pływalni – tłumaczył Marek Waszczykowski, wiceprezes BPEC.
 
Dzisiaj BEPEC w całości działa przy ul. Ciepłowniczej. Tam znajduje się główna ciepłownia i biura spółki. W firmie pracuje obecnie ponad 60 osób.            
 

 

Nie zapomnij udostępnić: