Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 12 lipca, 2013 Tytuł artykułu

Urząd Skarbowy w Brzegu informuje: Wprowadzono zmiany w zwrocie podatku od spadku

Treść artykułu

 
Zmiany w zwrocie podatku od spadku
 
 
                      W roku 2007 nastąpiła rewolucja w kwestii podatku od spadków i darowizn. W jej efekcie całkowicie zostali z niego zwolnieni członkowie najbliższej rodziny, czyli: małżonkowie, rodzeństwo, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, ojczymowie, macochy, pasierbowie i pasierbice. Zwolnienie te obwarowane zostało wieloma warunkami, a jednym z nich było zgłoszenie nabycia spadku w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu. Termin jednomiesięczny dla wielu osób okazał się być zbyt krótki. Ci którzy nie zdążyli na czas zmuszeni byli zapłacić podatek.     
                      Wysoka liczba tego typu przypadków doprowadziła do tego, że dla jednego z krakowskich sądów ustanowienie wspomnianego terminu wydało się być niekonstytucyjne. W 2011 roku zawiadomiony został o tym Trybunał Konstytucyjny. 4 czerwca 2013 roku zapadł w tej sprawie wyrok, w którym Trybunał stwierdził, iż miesięczny termin na zgłoszenie nabycia spadku jest zbyt krótki.
                      „W tym przypadku wyrok działa wstecz – mówi Mirosław Wycisk Kierownik Działu Postępowań Podatkowych w Urzędzie Skarbowym w Brzegu. W tej chwili mamy taką sytuację, że części osób przysługuje zwolnienie i powrót do sprawy, ale te zwolnienie przysługuje tylko i wyłącznie na wniosek strony. Organy podatkowe, chociaż posiadają informacje kogo dotyczy ta sprawa, nie mogą przeprowadzić postępowania z urzędu. Jednym słowem, trzeba zadbać o swój interes samodzielnie”.
                      Zwolnienie od podatku przysługuje członkom najbliższej rodziny, tylko w tych sprawach, gdy postępowanie dotyczą osób zmarłych po 31 grudnia 2006 roku. Zwolnienie ma znaczenie tylko i wyłącznie w przypadku dziedziczenia.
                      „Osoby, którym przysługuje zwolnienie od podatku powinny do dnia 18 lipca, czyli do miesiąca od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw, złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o wznowienie postępowania – tłumaczy Mirosław Wycisk. Taki dokument można też przesłać drogą pocztową i wówczas decyduje data stempla pocztowego. Po otrzymaniu wniosków rozpoczynamy procedurę, wznawiamy postępowanie i wydajemy decyzję. Gdyby ktoś miał wątpliwości i nie był pewny tego, czy przysługuje mu zwrot podatku, to sugeruję aby mimo wszystko złożył wspomniany wniosek, będzie on przez nas rozpatrzony”.
 
Informacja przygotowana przez US w Brzegu

Nie zapomnij udostępnić: