- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Pasowanie na Czytelnika w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi

„Witajcie w naszej bajce…” Tymi oto słowami zostali powitani młodzi czytelnicy na uroczystości szkolnej dla pierwszoklasistów PSP nr 8 w Brzegu „Pasowania na czytelnika”, która odbyła się dnia 28.03.2012r.

Uroczystość ta wpisała się już na stałe w kalendarz szkolny i cieszy się dużym uznaniem wśród społeczności szkolnej, bez której jej organizacja byłaby przecież niemożliwa. W tym roku w przedstawieniu wzięli udział uczniowie i uczennice klasy 5a, którzy wprowadzili naszych czytelników w czarodziejski świat bajki oraz baśni. Pod kierunkiem nauczycieli Anny Pączek i Iwony Wojciechowskiej przygotowali występ artystyczny. Recytowali wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. Dzieciom przedstawiła się m.in. „Samochwała”, „Zosia Samosia”, „Kłamczucha”, „Skarżypyta”. Brawurowo swoją rolę zagrały uczennice Martyna Pikor i Aleksandra Wójcik, które wcieliły się w postacie z wiersza „Kokoszka Smakoszka”. Zagościli nawet Hermiona i Harry Potter, którzy próbowali namówić, znanego nam z wiersza „Leń” chłopca, do czytania książek i przeniesienia się dzięki nim w świat wyobraźni i czarów. Piękną oprawę muzyczną stanowiły utwory z filmu „Akademia Pana Kleksa” – tytułowa piosenka „Witajcie w naszej bajce” oraz „Kaczka Dziwaczka”.

Po programie artystycznym dyrektor szkoły Lucyna Bończak dokonała uroczystego pasowania na czytelnika. Pierwszoklasiści złożyli przysięgę i od tej chwili stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Uczniowie otrzymali także symboliczny podarunek w postaci „zaczarowanego ołówka” oraz słodki poczęstunek.
Uroczystość zakończyła swoim przemówieniem dyrektor szkoły, która podkreśliła, cytując piękną i mądrą myśl „Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka”, wagę i znaczenie książek w życiu ludzi, a szczególnie w życiu małych dzieci. Zachęciła do dalszego aktywnego kontynuowania udziału w Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”, dotyczącej codziennego czytania dzieciom w szkole przez nauczycieli oraz przez rodziców w domu rodzinnym. Program „Czytające Szkoły” jest realizowany w PSP nr 8 w Brzegu i cieszy się dużym zainteresowaniem naszej młodszej społeczności uczniowskiej. Powinien także mieć kontynuację w środowisku domowym. Dlatego hasło „Poczytaj mi, mamo”, „Poczytaj mi, tato” jest dobrze znane wśród wszystkich naszych uczniów, a w związku z tym rodzice naszych podopiecznych, otrzymali ważne i bardzo przyjemne „zadanie domowe”. Mamy nadzieję, że wywiążą się z niego znakomicie.

Już za rok szkolna biblioteka powita nowych czytelników. Na pewno przywita ich w swoich progach uroczyście i bajkowo. Zachęci do czytania książek, zgłębiania i poszukiwania wiedzy, gdyż idąc tylko tą drogą możemy wychować mądre i światłe pokolenie młodych ludzi. Słowa pisarki J. K. Rowling „Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, szczególnie wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM” stanowią pełne i jakże znamienite i wymowne podsumowanie tego artykułu.

Anna Pączek