Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 1 lipca, 2011 Tytuł artykułu

W sobotę, 2. lipca finał Pucharu Michałowicza

Treść artykułu

W najbliższą sobotę (2 lipca) na Stadionie Miejskim w Brzegu odbędą się najważniejsze mecze Turnieju Finałowego o Puchar im. Jerzego Michałowicza. O godzinie 11.00 rozpocznie się spotkanie o 3. miejsce, a o 13.00 finał w rywalizacji Kadr Wojewódzkich rocznika 1996.

Turniej trwa od poniedziałku, a mecze grupowe odbywają się w Opolu. W zawodach udział biorą reprezentacje województw: łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. W meczu o 3. miejsce zagrają zespoły, które zajmą drugie miejsca w swoich grupach, natomiast zwycięzcy grup zmierzą się w finale. Wstęp na mecze jest bezpłatny.
Jerzy Władysław Michałowicz (ur. 3.09.1903 r. – zm. 29.10.1936 r.) z wykształcenia lekarz, związał się ze sportem a szczególnie sportem robotniczym.Dla wielu kibiców w Polsce, rozgrywki o puchar im. Jerzego Michałowicza są praktycznie w ogóle nie znane. A szkoda, ponieważ to jedne z najstarszych regularnie prowadzonych mistrzostw w kategorii zespołów młodzieżowych. Rozgrywany od 1937 roku pod patronatem PZPN turniej drużyn z całego kraju, 1957 roku zmienił swoją formułę. Od tego momentu w Pucharze uczestniczyły reprezentacje juniorów poszczególnych okręgów piłkarskich, podzielonych na województwa.
Turniej otrzymał nazwę od nazwiska wielce zasłużonej osoby dla polskiej piłki nożnej a w szczególności dla młodych sportowców. Był nim właśnie Jerzy Michałowicz. 1925 roku był współzałożycielem, a następnie sekretarzem Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych. Najpierw w klubie "Skra", którego był jednym z założycieli. Uprawiał grę w piłkę nożną i w barwach tego klubu rozegrał 100 meczów. Z tego tytułu otrzymał klubowe wyróżnienie w postaci żelaznego sygnetu. Był działaczem sportowym i w 1928 został prezesem Warszawskiego Okręgu Piłki Nożnej i wiceprezesem PZPN.
W 1933 r. zainicjował założenie pierwszego Robotniczego Ośrodka Wychowania Fizycznego. Był też wykładowcą na robotniczych kursach wychowania fizycznego, sportu i turystyki. Otrzymał wiele odznaczeń i medali sportowych. Działał także w kierunku współpracy międzynarodowej organizacji sportowych. W 30 rocznicę śmierci dr Jerzego Michałowicza na murze trybun stadionu "Skra" została wmurowana pamiątkowa tablica o treści : "Doktorowi Jerzemu Michałowiczowi, założycielowi Robotniczego Klubu Sportowego "Skra", wybitnemu działaczowi sportu robotniczego w Polsce, wielkiemu społecznikowi, przyjacielowi dzieci i młodzieży. Członkowie "Skry" 29.10.1966". W 1921 r. został współzałożycielem, a w latach 1925-1933 prezesem RKS Skra Warszawa. W 1925 r zainicjował powstanie Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych, którego został również prezesem i sekretarzem generalnym. W 1930 r. występował jako współgospodarz podczas uroczystego otwarcia stadionu Widzewa Łódź. W 1935 r. zainicjował powstanie Robotniczego Towarzystwa Turystycznego. Zmarł nagle rok później.

Nie zapomnij udostępnić: