- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Uroczyste otwarcie Orlika

28 września br. odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu sportowego powstałego przy Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi na ul. Poprzecznej w Brzegu. W ramach rządowego programu „Moje boisko – ORLIK 2012” wybudowano dwa boiska: do piłki nożnej oraz wielofunkcyjne. Obydwa mają sztuczną nawierzchnię i oświetlenie. Powstało także zaplecze sanitarne oraz szatnie. Ponadto z budżetu miasta wybudowano boisko do softballa (również ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem).
W uroczystym otwarciu kompleksu wzięli udział m.in. posłowie: Andrzej Buła, Tomasz Garbowski i Robert Węgrzyn, marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Bogusław Wierdak, wicewojewoda opolski Antoni Jastrzębski, starosta brzeski Maciej Stefański, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Opolu oraz radni wojewódzcy, powiatowi i miejscy.
Gospodarzami uroczystości byli dyrektor Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi Jadwiga Walasek oraz burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński. Wraz z marszałkiem i wicewojewodą, burmistrz i dyrektor Zespołu Szkół uroczyście przecięli wstęgę, symbolicznie otwierając kompleks. Boiska poświęcił ksiądz Eugeniusz Bojakowski – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.
Następnie zebrani obejrzeli pokazy młodych sportowców (m.in. piłkarzy i softballistek). Żywiołowe prezentacje bardzo przypadły widzom do gustu, zresztą podobnie jak popisy artystyczne uczniów szkoły przedstawiane w trakcie uroczystości.
Nie zabrakło także „sportowego” symbolicznego otwarcia kompleksu. Najpierw oficjele strzelali piłką nożną na bramkę, a później dokonywali tzw. narzutu softballowego.
Prace przy budowie kompleksu trwały od 6 czerwca br., a prowadziło je wybrane w przetargu konsorcjum firm: Nest sp. z o.o. oraz ARIM sp. z o.o..
Boisko do softballa w pełni finansowane było z budżetu miasta. Kosztowało 684.110 zł.
Natomiast boiska w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012” kosztowały 1.092.511 zł (po 333.000 zł przekazały na ten cel Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, reszta kwoty pochodziła z budżetu miasta).
Niebawem przy boiskach uruchomione zostaną kamery, które zostaną podłączone do funkcjonującego już monitoringu szkolnego.
Kompleks będzie dostępny nie tylko dla uczniów szkoły, ale również dla wszystkich chętnych (bezpłatnie) – w dni powszednie od godziny 16 do 22, natomiast w weekendy od godziny 10 do 22. W czasie otwarcia boisk na terenie kompleksu będzie przebywać osoba z obsługi.
Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu