Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 13 lipca, 2009 Tytuł artykułu

Oświadczenie ws. listu pracowników przedszkoli

Treść artykułu

W „Gazecie Brzeskiej” nr 13 z 8 lipca 2009 r. opublikowany został list adresowany do Wojewody Opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego podpisany przez „Pracowników Przedszkoli Publicznych w Brzegu”. W liście tym ww. pracownicy zarzucają burmistrzowi Brzegu Wojciechowi Huczyńskiemu, że nie odpowiedział na ich wcześniejszy list, lecz skierował go do dyrektorów przedszkoli. Faktycznie tak było, bowiem list nie miał konkretnego nadawcy i trudno, aby burmistrz odpowiadał na anonimy (nie znając autora ww. listu, ani adresu nadawcy). Jedyne, co mógł zrobić w tej sytuacji, to odpowiedzieć dyrektorom brzeskim przedszkoli.
Tak też uczynił, prosząc ich jednocześnie, aby przekazali podległym sobie pracownikom, że to nie burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński jest pracodawcą „pracowników brzeskich przedszkoli”, lecz dyrektorzy poszczególnych placówek. Oni także decydują o podwyżkach dla pracowników, o brak których w ww. liście pracownicy przedszkoli maja pretensje do burmistrza.
Zgodnie bowiem z art. 39 ust. ustawy z dnia 7 września 1991 r.
o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572,z późn. zm.) dyrektor szkoły lub placówki dysponuje środkami określonymi w planie finansowym i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także organizuje administracyjną, finansową
i gospodarczą obsługę szkoły lub placówki, jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Wobec powyższego dyrektor, uwzględniając zapisy prawa dotyczące pracowników samorządowych, w regulaminie wynagradzania określa dla pracowników niepedagogicznych szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego oraz może określić warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa i przyznawania dodatków.
Warto zaznaczyć, że w nowych regulaminach wynagradzania we wszystkich brzeskich przedszkolach jest premia uznaniowa dla pracowników niepedagogicznych – jej wysokość jest ustalana przez dyrektorów poszczególnych placówek.
Ponadto nieprawdą i nadużyciem jest stwierdzenie ww. pracowników przedszkoli zawarte w liście (cyt.): „Pan Burmistrz żeby być zgodnie z prawem i aby osiągnąć minimalne stawki wynagrodzeń tak wymyślił, żeby pracownikom przedszkoli zabrać premie i wliczyć do pensji”. Burmistrz Wojciech Huczyński niczego takiego nie zrobił. Owszem, zlikwidował premie, ale w brzeskim Urzędzie Miasta, którym kieruje i ma do tego prawo.
Nieprawdziwe jest również stwierdzenie zawarte w ww. liście, że (cyt.): „Razi nas nierówne traktowanie pracowników, ponieważ pracownicy naszego urzędu otrzymali podwyżkę”. Pracownicy magistratu w ostatnim czasie nie otrzymali podwyżek, a jedynie nagrody uznaniowe.
Ponadto pracownicy niepedagogiczni brzeskich przedszkoli piszą w ww. liście (cyt.): „Nasze wynagrodzenia zasadnicze powinny podlegać corocznemu podwyższeniu o wskaźnik inflacji ustalony w ustawie budżetowej, a tak nie jest”. Tymczasem pracownicy samorządowi (a takimi są pracownicy niepedagogiczni przedszkoli) nie stanowią państwowej sfery budżetowej, co wyraża art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 110, poz. 1255, z późn. zm.), wobec czego – z mocy ustawy – ich wynagrodzenia nie podlegają corocznemu podwyższeniu o wskaźnik inflacji ustalony w ustawie budżetowej.
Warto również dodać, że w ww. sprawie podwyżek dla pracowników przedszkoli władze miasta w ostatnich tygodniach spotykały się z dyrektorkami przedszkoli dwukrotnie, m.in. w celu wyjaśnienia ww. sytuacji.

Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu

Nie zapomnij udostępnić: