Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 15 września, 2008 Tytuł artykułu

Uroczystość odsłonięcia pomnika Jana Pawła II

Treść artykułu

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego w dniu 14 września 2008 Brzeg przeżywał historyczne wydarzenie – uroczyste odsłonięcie pomnika Jana Pawła II.
Uroczystości rozpoczął wzruszający i nastrojowy koncert w kościele św. Mikołaja „Madonny Jana Pawła II” w wykonaniu znanej wrocławskiej grupy wokalnej Spirituals Singers Band oraz recytatora Marcina Rogozińskiego. Punktualnie o godz. 13.00 rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez proboszczów brzeskich parafii, której przewodniczył Metropolita Wrocławski ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski. W mszy uczestniczyli zaproszeni goście, oddziały reprezentacyjne Wojska Polskiego i Państwowej Straży Pożarnej, wierni brzeskich parafii, dwadzieścia dwa poczty sztandarowe, orkiestra dęta i chór parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz kolega Ojca Świętego z lat szkolnych – Eugeniusz Mróz. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do obchodzonego w tym dniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego, skupiając uwagę na znaczeniu krzyża w naszym życiu i w życiu naszego papieża Jana Pawła II, nawiązując w ten sposób do mającej nastąpić uroczystości odsłonięcia pomnika Ojca Świętego.
Po mszy w uroczystej procesji, przy dźwiękach pieśni „Barka”, odegranych przez orkiestrę dętą, zebrani przeszli na Plac Niepodległości, gdzie stanął monumentalny pomnik Jana Pawła II. Mierząca ponad cztery metry, patynowana na zielony kolor figura papieża zdominowała plac. Jej autor Jerzy Bokrzycki, brzeżanin z pochodzenia, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, pokazał Ojca Świętego jako kroczącego starszego mężczyznę, który wita nas radosnym uśmiechem.
Po odegraniu Hymnu Narodowego, głos zabrał przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II Romuald Nowak. Przedstawił historię powstawania pomnika oraz złożył podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego powstania, ofiarodawcom, wykonawcom, oraz największym darczyńcom: Przedsiębiorstwu Pol-Aqua z Warszawy, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu, Przedsiębiorstwu Wyrobów Cukierniczych Odra Brzeg, Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu. W sposób szczególny wyróżnił członków Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Brzegu, a wśród nich panią Irenę Mazurkiewicz, która zebrała najwięcej środków na budowę pomnika.
Odsłonięcia pomnika dokonali członkowie Komitetu Budowy Pomnika – Irena Mazurkiewicz i Romuald Nowak oraz Starosta Brzeski Maciej Stefański i Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński. Tuż po opadnięciu szarf rozległ się tubalny głos Jana Pawła II i słowa: „Musicie być mocni wiarą …” zaczerpnięte z listu św. Pawła, wypowiedziane przez naszego papieża w czasie mszy świętej na krakowskich Błoniach w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski w 1978 roku. W tym momencie na placu zapanowała zupełna cisza, wszyscy w niezwykłym skupieniu wysłuchali przesłania Ojca Świętego.
Poświęcenia monumentu dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski. Potem zespół „Inwencja” wyśpiewał brawurowo pieśń „Słowiański Papież”, opartą na proroczym wierszu Juliusza Słowackiego.
Na zakończenie w osobistym wystąpieniu ksiądz prałat Bolesław Robaczek podziękował Janowi Pawłowi II i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Jego pomnika w Brzegu oraz zaintonował pieśń „Boże coś Polskę”. Tuż po zakończeniu uroczystości pomnik został zasypany bukietami biało-żółtych kwiatów, przyniesionych przez zaproszonych gości i mieszkańców Brzegu.
(RN)

Nie zapomnij udostępnić: