- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Brama jak nowa

Brama Jak NowaZabytkowa renesansowa Brama Odrzańska w Brzegu została odrestaurowana. Stało się to dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało na ten cel 150 tysięcy złotych. Kolejne 300 tysięcy złotych pochodziło z kasy miejskiej.
Prace modernizacyjne wykonywała wybrana w przetargu głogowska firma „Architekton”. Konserwację prowadzono od połowy września do końca listopada ubiegłego roku. Tak krótki termin wykonania prac był spowodowany wymogami ministerstwa. Zadanie udało się zakończyć w terminie. Prace zostały odebrane przez służby konserwatorskie bez zastrzeżeń, a raport końcowy z wykonania zadania złożono w ministerstwie w wyznaczonym terminie.
Brama Jak NowaUroczysta prezentacja Bramy Odrzańskiej po przeprowadzonych pracach konserwatorskich odbyła się 19 grudnia br. Przy zabytku spotkali się m.in. burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński, jego zastępcy Stanisław Kowalczyk i Artur Kotara, przedstawiciele wykonawcy i konserwatora zabytków oraz Henryk Mazurkiewicz (przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego) i Paweł Kozerski (dyrektor Muzeum Piastów Śląskich). Po okolicznościowych przemówieniach i przecięciu wstęgi, zebrani przeszli do Małej Sali Stropowej brzeskiego ratusza, gdzie wysłuchali wykładu dra Andrzeja Peszki na temat historii brzeskich fortyfikacji.
Brama Odrzańska w przeszłości była wielokrotnie niszczona przez wandali. Teraz ich „działalność” będzie utrudniona, bowiem zabytek jest całą dobę obserwowany przez oko kamery sprzężonej z miejskim monitoringiem.
Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu