Zmiany w Projekcie ISPA/Funduszu Spójności „Oczyszczanie ścieków w Brzegu”
W dniu 6 grudnia 2006 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o zmianie Memorandum Finansowego określającego zasady współfinansowania Projektu ISPA/Funduszu Spójności „Oczyszczanie ścieków w Brzegu”. Zmiana dotyczy następujących elementów Projektu:
– terminu zakończenia,
– Beneficjenta,
– zakresu rzeczowego.
Przyczyną zmian Memorandum Finansowego jest wydłużenie procedury przetargowej, zastosowanie w Projekcie nowoczesnych technologii oraz optymalizacja zarządzania Projektem.
Dodatkowo wydłużenie okresu realizacji Projektu pozwoli na zrealizowanie planowanych dodatkowych inwestycji o wartości prawie 2,5 mln euro.
Komisja Europejska zmieniła Beneficjenta Projektu – z Gminy Miasto Brzeg na PWiK. Już na etapie składania aplikacji do Funduszu ISPA w 2001 roku postulowano o wskazanie PWiK jako Beneficjenta Projektu, gdyż analiza finansowa Przedsięwzięcia oparta była na analizie finansowej Spółki. Dodatkowym argumentem jest fakt, że PWiK finansuje całość udziału własnego (40% wartości całego Projektu) oraz wszystkie koszty niekwalifikowane Projektu. W przypadku, gdy Beneficjentem będzie PWiK, zaistnieje możliwość dokonywania pełnych odpisów amortyzacyjnych od wytworzonych w ramach Projektu środków trwałych, a Spółka zaliczać je będzie do kosztów uzyskania przychodu.
Zmiana ta zapewni jednolity system zarządzania Projektem, zarówno w fazie wdrażania, jak i eksploatacji.
Zaakceptowano również zmiany zakresu rzeczowego Przedsięwzięcia i polegające na rozszerzeniu Projektu o budowę linii do odwadniania osadu oraz o system monitoringu przepompowni.
System monitoringu to stanowiska dyspozytorskie i urządzenia takie jak: sterowniki, moduły komunikacyjne, serwery oraz niezbędne oprogramowanie, które umożliwią prawidłową eksploatację sieci – szybkie wykrycie i usunięcie awarii. Dzięki analizie zbieranych informacji możliwe będzie także zapobieganie awariom. Zautomatyzowanie pracy pomp będzie zasadniczym elementem optymalizacji ich pracy i spowoduje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz pozwoli na wydłużenie czasu bezawaryjnej eksploatacji urządzeń.
Linia do odwadniania osadu przefermentowanego, potocznie zwana „wirówką”, przyczyni się do zmniejszenia ilości osadu, a to pozwoli na osiągnięcie przewidywanego efektu ekologicznego.
Projekt ten, współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii Europejskiej.
Jednostka Realizująca Projekt
Polecane artykuły w tej kategorii
Rozpoczyna się rekrutacja pracowników do Centrum Dystrybucyjnego Dino w Brzegu
"DINO POLSKA" S.A. informuje, że właśnie uruchomiono proces rekrutacji pracowników do Centrum Dystrybucyjnego Dino w Brzegu. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do poniższej ulotki, gdzie...
Rusza kolejny etap Budżetu Obywatelskiego Brzegu (BOB) na 2025 rok
Zgodnie z harmonogramem BOB od dnia 3 lutego do 17 lutego 2025 roku można zgłaszać projekty, które zostaną poddane weryfikacji przez powołany Zespół Weryfikacyjny. Podział projektów na...
Ogłoszenie Burmistrza Brzegu o realizacji zadania pn.: „ Ferie na sportowo, aktywnie, zdrowo i świadomie”.
Ogłoszenie Burmistrza Brzegu z dnia 22.01.2025 r. Zgodnie z art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, umieszcza się na okres 7...