Jubileuszowy Wieczór Lisztowski
JUBILEUSZ 35-LECIA TOWARZYSTWA IM. F. LISZTA (2 III 1989 – 2 III 2024)
1504 WIECZOR LISZTOWSKI
SOFYA GULYAK – mistrzowski recital fortepianowy
Słowo o muzyce – Juliusz Adamowski
W programie utwory J. S. Bacha, F. Chopina, F. Liszta, Chopina-Liszta i Wagnera-Liszta
9 III g. 18.00 – Brzeg, Muzeum Piastów Śląskich, pl. Zamkowy 1
Koncert jest współfinansowany przez Gminę Brzeg i Towarzystwa im. F. Liszta
Sofya Gulyak należy do najwybitniejszych współczesnych pianistek. Koncertowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji (np. w Operze La scala i w Sala Verdi w Mediolanie, w Operze w Tokio, Herkules-Saal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wigmore Hall w Londynie, Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium Moskiewskiego, Konzerthaus w Berlinie, Gewand-haus Lipsku, Kennedy-Center w Waszyngtonie, Hong Kong City Hall, Shanghai Grand Theatre, Finlandia Hall w Helsinkach, Bridgewater Hall in Man-chester, Teatro Municipal w Rio de Janeiro, Walt Disney Hall w Los Angeles).
Początkiem międzynarodowej kariery koncertowej artystki był spektakularny sukces w 2009 r. na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Marion Stein. Jest pierwszą kobietą, w ponad pięćdziesięcioletniej historii tego bardzo renomowanego konkursu, która osiągnęła te wyróżnienia łącznie. Wygrała też szereg innych prestiżowych konkursów (jest też laureatką II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r.
Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami i z kilkudziesięcioma znanymi orkiestrami (np. London Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Deutsche Staatsphilharmonie, Orchestre National de France, Shanghai Philharmonic, Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu). Jej recitale i występy z najznakomitszymi orkiestrami pod batutą najwybitniejszych dyrygentów są często recenzowane w samych superlatywach przez światowa prasę – np.: „La Grande dame du piano” – La Scene, „Formidable artist” – The Gardian, „Fenomenalna Sofya Gulyak” – Ruch Muzyczny. już w roku 2007, w recenzji zatytułowanej „A Rach star is born…” w Washington Post, napisano, że „narodziła się nowa gwiazda pianistyki na miarę Rachmaninowa”.
Koncerty Sofyi Gulyak były transmitowane przez radia i telewizje w Anglii (BBC3 i BBC4), Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Polsce, Rosji, Serbii, Nowej Zelandii, Włoszech, Brazylii, Meksyku i w USA. Jej nagrania rosyjskiej muzyki fortepianowej, CD z Chaconnami różnych kompozytorów oraz płyta z muzyką Brahmsa, otrzymały świetne recenzje w American Record Guide, Diapazon, Guardian i Artdesk. Jest profesorem Royal College of Music in London. I profesorem Jacobs School of Music at Indiana University in the United States. Prowadzi mistrzowskie kursy pianistyczne w Europie, Australii, Chinach, Filipinach, Hong Kongu, Kanadzie, Meksyku. Była jurorką międzynarodowych konkursów pianistycznych we Francji, Grecji, Serbii, Włoszech, USA i w Australii.
Towarzystwo im. Ferenca Liszta (TiFL) zostało założone 2 marca 1989 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. TiFL jest pierwszym w regionie stowarzyszeniem zarejestrowanym na mocy ustawy Prawo o Stowarzyszeniach z 7.04.1989, będącej istotnym składnikiem legislacyjnym rozpoczętego wówczas procesu przemian ustrojowych w Polsce. Jest stowarzyszeniem ogólnopolskim, mającym na celu popularyzację muzyki ze szczególnym twórczości i osoby Ferenca Liszta oraz jego bogatych powiązań z polską kulturą. Towarzystwo prowadzi działalność artystyczną, dydaktyczną i popularno-naukową, preferując zwłaszcza różne formy promocji utalentowanej muzycznie młodzieży (koncerty, konkursy, kursy, publikacje, promocyjne CD, stypendia).
Wśród społecznie działających stowarzyszeń muzycznych TiFL może się poszczycić unikalnym w skali międzynarodowej poziomem i zakresem działalności, która zaowocowała prawie1500 koncertami, 41 krajowymi i międzynarodowymi kursami pianistycznymi, 4 międzynarodowymi i 4 ogólnopolskimi konkursami pianistycznymi oraz znaczącą działalnością wydawniczą.
W prawie 1500 dotychczas zrealizowanych koncertach w 88 salach, w 37 miastach wystąpiło około 800 wykonawców z 33 krajów (niektórzy wielokrotnie); w tym ponad 400 pianistów, 53 innych solistów, 20 kameralistów, 6 dyrygentów, 6 aktorów, 3 Orkiestry Symfoniczne oraz Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Oprócz wybitnych artystów o dużej międzynarodowej renomie wystąpiło ponad 300 młodych, wyróżniających się artystów, w tym ponad 200 Polaków, prezentując ponad 1000 utworów muzycznych około 240 kompozytorów z różnych epok. Integralną częścią wszystkich koncertów cyklu zatytułowanego „Wieczory lisztowskie” jest komentarz słowny, który poza przekazywaniem pewnego zakresu podstawowej wiedzy muzycznej, ma motywować do możliwie pełnej percepcji prezentowanych utworów i zachęcać do dalszego pogłębiania kontaktu z muzyką artystyczną. Działalność artystyczno-edukacyjna obejmowała zarówno kilkanaście ośrodków kultury w niewielkich miejscowościach, jak i bardzo wysoko renomowane sale koncertowe. Znaczna część „Wieczorów lisztowskich” została oceniona jako wydarzenia artystyczne bardzo wysokiej miary. Odbyło się również 210 koncertów umuzykalniających dla młodzieży (w znacznej części młodzieży z niepełnosprawnośćiami) w ramach cyklu „Jak słuchać Muzyki?”.
Na naszych koncertach było obecnych łącznie około 100 000 osób. Transmisje i nagrania koncertów zostały od września 2020 r wyświetlone w Internecie kilkadziesiąt tysięcy razy. W przedsięwzięciach Towarzystwa wzięło udział blisko 2800 muzyków z 45 krajów. Towarzystwo nie ma żadnych płatnych pracowników, wszystkie funkcje we władzach TiFL, organizacja koncertów, redakcja i skład komputerowy afiszy i programów koncertów, aktualizacja strony internetowej oraz około 600 strojeń fortepianów zostały zrealizowane nieodpłatnie. Towarzystwo liczy 252 członków mieszkających w 8 województwach. Dużo więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.liszt.art.pl/aktualnosti.
Juliusz Adamowski – Prezes TiFL (nieprzerwanie od 1989 roku).
Polecane artykuły w tej kategorii
Trwa przebudowa ulicy Poprzecznej
Trwają roboty budowlane przy przebudowie ul. Poprzecznej. To jedna z największych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie przez Gminę Brzeg. Dziurawa droga i nierówne chodniki niebawem odejdą...
Odnajdź wiosnę w naszym parku – MOSiR zaprasza do wspólnej zabawy
Brzeżanie już po raz piąty będą witać wiosnę szukając jej oznak w Parku Wolności. Pierwszy Marsz na Orientację został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w 2021 roku i...
INNOWACJE – to jest TO!
26 marca 2025 r. o godz. 11:00, Zespół Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Opolu razem z Centrum Projektów Badawczych UE Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej...