- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Honorowy Obywatel Brzegu Jan Milun

Tytuł Honorowego Obywatela Brzegu odebrał 11 listopada br. podczas uroczystego koncertu w brzeskim ratuszu Jan Milun – mieszkający obecnie w Bostonie założyciel i dyrektor artystyczny Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, animator i organizator wielu spektakularnych koncertów (odbywających się na całym świecie) poświęconych Janowi Pawłowi II.
Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, wśród których byli kardynał Henryk Gulbinowicz oraz ksiądz prałat Jerzy Steckiewicz (wikariusz generalny na zachodnią Rosję). Obecne były także wadze samorządowe miasta i powiatu oraz wielu brzeżan – Wielka Sala Stropowa ratusza wypełniona była w całości.
Zebranych powitał burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński. W swoim przemówieniu podkreślił, że Jan Milun – pomimo iż od 34 lat mieszka w USA – nie zapomina o Polsce i Brzegu, i cały czas jest ambasadorem naszego miasta oraz polskiej kultury.
Chwilę później zgromadzeni w ratuszu obejrzeli film (przygotowany przez Mirosława Kołodziejczyka i Adama Bubiłka z Brzeskiego Centrum Kultury) o Janie Milunie i jego działalności.
Następnie nastąpiła kulminacyjna część uroczystości – wręczenie Honorowego Obywatelstwa Brzegu (przyznanego wcześniej uchwałą Rady Miejskiej). Aktu tego dokonali burmistrz Wojciech Huczyński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Gil. Dotychczas to zaszczytne wyróżnienie otrzymały zaledwie trzy osoby (maestro Kurt Masur, ksiądz prałat Zbigniew Bąkowski i generał Ryszard Gruszka). Jan Milun otrzymał także wyróżnienie od kardynała Henryka Gulbinowicza – Pierścień Tysiąclecia.
Jan Milun wyraźnie wzruszony podziękował za wyróżnienie władzom miasta i wszystkim, którzy doceniają jego działalność. Stwierdził, że nadal będzie sławił Brzeg i jego dobre imię w całym świecie przy każdej nadarzającej się okazji. A do Brzegu przyjeżdżał będzie tak często, jak będzie to możliwe.
Podczas uroczystości zebrani mogli wysłuchać wielu utworów muzyki poważnej w wykonaniu Chóru Cantorum Opoliensis Legenda z Opola (dyrygowała Elżbieta Willim), Chóru św. Maksymiliana z parafii Podwyższenia Krzyża Świetego w Brzegu (dyrygowała siostra Kazimiera Potok), a także muzyków: Małgorzaty Pańko, Feliksa Widery, Bogdana Makala, Wojciecha Kubicy. Utwór „Nad rzeką” zaśpiewał sam Jan Milun. 

Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu