Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 10 grudnia, 2023 Tytuł artykułu

42. rocznica wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego

Treść artykułu

Uroczysta Msza Święta w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego została odprawiona w niedzielę, 10 grudnia 2023 r. w kościele pw. św. Mikołaja. Uczestniczyli w niej Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu, przewodniczący brzeskiego oddziału NSZZ Solidarność Kazimierz Kozłowski i poczty sztandarowe. Zebrani modlili się także w intencji pszczelarzy.

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce w nocy 13 grudnia 1981 roku, brutalnie kończąc okres związany z tworzeniem struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a tysiące działaczy wraz z przewodniczącym związku Lechem Wałęsą zostało osadzonych w ośrodkach odosobnienia. Zawieszono wtedy działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Zakazano też strajków, protestów, zgromadzeń i manifestacji. Wprowadzono godzinę policyjną, zmilitaryzowano wiele zakładów pracy, wyłączono telefony, wprowadzono cenzurę przesyłek pocztowych, wstrzymano wyjazdy za granicę oraz zawieszono niepartyjną pracę. W odpowiedzi na te działania w wielu miastach kraju rozpoczęły się strajki okupacyjne organizowane przez związkowców, którym udało się uniknąć aresztowań.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W jego trakcie w całym kraju internowano łącznie ponad 10 tysięcy działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

W 42. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, po zakończonym nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod znajdującą się w kościele tablicą.

 

 

Nie zapomnij udostępnić: