Katyń 1940
W związku z przypadającą w tym roku 83. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w brzeskim ratuszu można obejrzeć wystawę, która jest przybliżeniem okoliczności mordu na Polakach wiosną 1940 roku. „Katyń 1940” prezentuje tło historyczne wydarzeń, pokazuje zbrodnię i jej następstwa. Uroczystemu otwarciu wystawy, w którym wziął udział Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu, towarzyszyła także prelekcja oraz projekcja filmu dokumentalnego „Zbrodnia Katyńska”. To kolejne przedsięwzięcie zorganizowane dzięki współpracy Gminy Brzeg z IPN we Wrocławiu.
11 plansz przybliża odbiorcom wydarzenia z 1940 roku, kiedy to około 22 tysiące polskich obywateli zostało rozstrzelanych na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych.
W wydarzeniu wzięli także udział: przedstawiciele wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – dr Bartosz Kruk oraz dr Stanisław Bogaczewicz, który wygłosił prelekcję, przedstawiciele Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brzegu, podopieczni Brzeskiego Centrum Seniora oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Pani Alicja Heflich.
Polecane artykuły w tej kategorii
Webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie”
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie” organizowane w ramach...
Pierwsze zajęcia przy współpracy z IPN dla szkół w nowym roku!
Dzisiaj, we wtorek 14 stycznia 2025 roku, rozpoczęliśmy w Ratuszu nowy rok od pierwszych zajęć edukacyjnych zorganizowanych we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. W zajęciach wzięli...
OSTRZEŻENIE PRZED MARZNĄCYMI OPADAMI
Informacje szczegółowe w...