Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 8 lutego, 2023 Tytuł artykułu

Pracownicy Urzędu Miasta w Brzegu uratowali młodocianego bielika

Treść artykułu

We wtorek, 7 lutego 2023 r., do jednego z pracowników Urzędu Miasta w Brzegu dotarła informacja o nielotnym orle na terenach zalewowych Odry w okolicach Brzegu. Wysłani w teren pracownicy UM – Adam Bielecki i Marek Stajszczyk, zaopiekowali się nielotnym bielikiem i bez trudu przetransportował go do urzędu. Bielikiem zainteresował się Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, co nie dziwi, wszak tak nietypowy gość to wielka rzadkość w jednostce samorządowej. Ptakowi podano wodę do picia, a jednocześnie skontaktowano się ze specjalistyczną jednostką weterynaryjną, zajmującą się leczeniem ptaków szponiastych -„Avis”.

Ptak początkowo leżał, ale po napojeniu, późnym popołudniem odzyskał wigor i wstał na nogi, a następnie chodził po pomieszczeniu i z ciekawością przyglądał się nieznanemu dotąd otoczeniu. Wieczorem przyjechali wolontariusze ośrodka „Avis”, dzięki którym bielik został przetransportowany do w/w lecznicy i poddany oględzinom oraz dalszemu leczeniu.

Dolina Odry od wieków jest miejscem zimowania bielików (Haliaeetus albicilla). Podczas zimowego liczenia ptaków, jakiego dokonał pracownik UM w Brzegu – Marek Stajszczyk, w styczniu 2023 r., na 30 – kilometrowym odcinku Odry, między Brzegiem, a Oławą i między Brzegiem, a ujściem Nysy Kłodzkiej, łącznie zimowało co najmniej 7 bielików.

Bielik należy do orłanów, tj. dużych ptaków szponiastych, żyjących na obszarach obfitujących w różnego typu wody stojące i płynące oraz wybrzeża morskie. Areał występowania bielika obejmuje Europę, Azję i Grenlandię. W Polsce i innych krajach Europy Środkowej odbudował liczebność populacji lęgowej i aktualnie gniazduje na niemal całości terytorium Polski.

Bielik jest charakterystycznym ptakiem szponiastym doliny Odry w okolicach Brzegu. To największy z lęgowych ptaków szponiastych w Polsce: mierzy do 95 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 225 – 245 cm.  Z racji tego, że jest gatunkiem ściśle chronionym, którego wizerunek już przed wiekami został umieszczony w godle Polski, naszą powinnością jest zapewnienie mu prawidłowych warunków egzystencji. Pracownicy UM w Brzegu uznali, że dbanie o symbol godła Polski wymaga ich zaangażowania, co też uczynili.

Marek Stajszczyk

Nie zapomnij udostępnić: